Откраднаха над 20 млн. долара заради дефект в системата на Revolut

Организирани престъпници са се възползвали от недостатък в платежните системи на Revolut, за да откраднат повече от 20 милиона долара от парите на финтех компанията, съобщи Financial Times.
Средствата са били източвани в продължение на няколко месеца, преди дефектът да бъде отстранен, разказаха няколко източници, запознати с инцидента, но пожелали анонимност.
Случаят все още не е оповестен публично, но вероятно ще окаже допълнителен натиск върху популярната финтех компания, която напоследък се сблъсква с поредица от трудности. Няколко ръководни кадри напуснаха стартъпа, който е подложен на квалифициран одит от BDO, докато очаква ключов банков лиценз в Обединеното кралство.
Проблемът изглежда произтича от различията между европейските и американските платежни системи. Разминаването е довело до това, че при отказ на определени транзакции Revolut погрешно е възстановила средства по чужди сметки, предоставяйки свои собствени пари, обясняват трима души, запознати с казуса.
Престъпни групировки са започнали да се възползват от дефекта в началото на 2022 г., след като той е бил забелязан в края на 2021 г. Те насърчавали физически лица да извършват големи трансакции, които били отхвърляни, след което теглели възстановените суми чрез банкомати.
Системите на Revolut изглежда не са засекли масовата измама. Проблемът излязъл наяве, когато партньорска банка в САЩ уведомила базираната във Великобритания компания, че държи по-малко пари в брой от предвиденото.
10.07.2023, 19:59 часа
1423
0