Проучване: Витамин D не предотвратява заболявания при повечето хора
Ново проучване установи, че добавките с витамин D не са полезни за всички, но добавките могат да бъдат полезни за хората с висок риск от падане и фрактури. Според ново проучване, публикувано в сряда в British Medical Journal, добавките с витамин D не помагат за предотвратяване на заболявания при повечето хора.
През мрачните зимни месеци на къси дни и облачно небе много хора може да потърсят ползите от слънчевата светлина под формата на флакони и да посегнат към добавките на витамин D. Произвеждан по естествен път от кожата при излагане на слънчева светлина, този витамин е необходим за поддържане на здрави кости, зъби и мускули и за предотвратяване на тяхната чупливост и риск от фрактури.
Но преглед на данните от клинични проучвания за въздействието на добавките установи, че опитите за набавяне на витамин D чрез добавки не са толкова полезни.
"Стигаме до заключението, че настоящите доказателства не подкрепят използването на добавки с витамин D за предотвратяване на заболявания", казва в изявление Марк Боланд, доцент по медицина в Университета в Окланд, Нова Зеландия. Боланд е ръководител на изследването заедно с Алисън Авенел, клинична катедра по изследвания в областта на здравните науки в Университета в Абърдийн.
Според екипа клиничните изпитвания не са успели да покажат, че добавките намаляват риска, който представляват паданията и фрактурите за костите и мускулите. Но те признават, че тя може да бъде полезна за хора, които са изложени на висок риск, като например тези в старчески домове и живеещите в страни с по-малко слънчева светлина.
През пролетта и лятото в отдалечените райони на Северното и Южното полукълбо, като северните части на САЩ и Нова Зеландия, хората обикновено произвеждат достатъчно витамин D чрез слънчевата светлина, на която излагат кожата си и храните в диетата си. Витаминът помага на организма да усвоява калция, за да стимулира растежа и заздравяването на на костите.
08.10.2023, 13:17 часа
584
0