Проф. Ива Христова: Кърлежът трябва да се извади през първите 3 часа

Проф. Ива Христова: Кърлежът трябва да се извади през първите 3 часа

Важно е кърлежът да бъде премахнат бързо в първите три часа, когато рискът от заразяване е минимален,а каза по БНТ проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
По думите ѝ в момента има бум на ухапванията от кърлежи.
"Тази година заради затоплянето кърлежите се активизираха по-рано. Има много случаи на ухапани от кърлеж, както и на лаймска болест. 10% от ухапванията водят до заразяване", обясни проф. Христова и предупреди, че има риск от алергична реакция.
По думите ѝ има рискове от алергични реакции.
Местностите, които са потенциално опасни и хората трябва да избягват, са местата с гъста растителност - в парковете да се движат по централните алеи, а не по малките пътеки. В първите няколко часа от забиването кърлежът пада много лесно с пинсета - трябва да се хване максимално близо до кожата, за да не се скъса. Ако е минало повече време, трябва да се потърси обезателно лекарска помощ. Ако се скъса, инфекцията е в неговото хоботче, което остава в кожата ни, каза директорът на НЦЗПБ.
Тя поясни, че симптомите на лаймска болест са зачервяване около мястото на ухапване, като диаметърът се разширява и се появява след инкубационен период.
От "Зелена система" към Столична община информираха, че вече са обработени по-голямата част от парковете и градинките, междублоковите пространства. Днес се работи в районите "Нови Искър" и "Панчарево", а в петък в "Надежда". Остават за обработка единствено площите в район "Връбница", тъй като не е приключило косенето там. Ако се установи необходимост, ще се направи и повторна обработка на площите.

11.04.2024, 12:09 часа
765 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha