Жените остават с по-ниски заплати от мъжете, дори и да са по-образовани

Жените остават с по-ниски заплати от мъжете, дори и да са по-образовани Жените остават по-ниско платени, дори когато са по-образовани и все още са по-слабо представени на ръководни постове. Това показват данни в проект на доклад за равнопоставеността на жените и мъжете у нас за 2023 г., публикуван за обществено обсъждане.
„Здравеопазването и науката са сектори, в които традиционно мъжете са били заплащани по-добре. Едно време идеята е била, че мъжът е бил главата на семейството и той е трябвало да получава по-високо заплащане, отколкото жената”, коментира в студиото на „Твоят ден” председателят на Българската конфедерация по заетостта Надя Василева.
По нейни думи във времето това се променя. „В момента възнагражденията се формират чрез договаряне с работодателя, винаги се задава въпросът каква заплата очаква новонаетият служител. Жените разчитат на сигурност и е възможно да се подценяват в някаква степен. Има компании, които имат определени диапазони на заплащане, при които заплатите биха могли да варират, спрямо стажа и опита на кандидата”, каза още Василева.
Тя добави, че когато се прави сравнение за възнаграждението, трябва мъжът и жената да бъдат с еднакъв стаж, качества и умения.
„В ЕС неравенството при заплащането между мъжете и жените е 13%, а у нас то спада от 17% до 13%. Няма данни на база, на които да се направи сравнение за заплащането между двата пола. Над основната работна заплата се включват допълнителни добавки като работа при специфични и вредни условия на труд, нощен режим, сменен режим, работа по време на празнични и почивни дни. В повечето случаи жените не работят при вредни условия или на смени. Ако се сравнява само средната работна заплата, не може да се прецени правилно”, обясни икономическият съветник от Българската стопанска камара Щерьо Ножаров.
В строителството, административните и спомагателните услуги жените изпреварват мъжете по заплата. „В строителството заплащането е много високо, повече мъже работят в сферата, защото такава е спецификата на дейностите там.  Всичко зависи кои за какво се е договорил”, добави Василева.
„В строителството мъжете са на длъжности, които обхващат по първичната работа – наливане на бетон, кофраж, а жените са на административни и мениджърски длъжности”, заяви Ножаров.  
12.08.2024, 11:45 часа
415 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha