Премиерът Главчев чака до 2 дни номинации за еврокомисар, ето кои са кандидатите
Премиерът Димитър Главчев изпрати писмо до председателите на парламентарните групи в 50-о Народно събрание относно номинирането на кандидати за еврокомисар от Република България.
„Първото ми действие след встъпването ми във втори мандат като служебен министър-председател е да се обърна към Вас с призив да вземете отношение по въпроса кои да бъдат двете кандидатури за български еврокомисар в следващата Европейска комисия. Считам, че това решение следва да бъде взето след допитване до най-представителния орган в държавата, изтъква премиерът Главчев в писмото си. Предвид изтичащия срок за реакция, министър-председателят очаква номинациите от парламентарните групи до 29 август.
Уверен съм, че със съвместни усилия ще съумеем да излъчим най-достойните кандидати за заемане на поста еврокомисар от Република България, отбелязва още Главчев.
В писмото си премиерът Димитър Главчев припомня за стартиралия през юли процес по сформиране на нов състав на Европейската комисия. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен прави своя избор и предлага на Съвета на ЕС новия състав на база на предложенията от държавите членове и след провеждане на съответни разговори с кандидатите. В тази връзка към българската страна бе отправена молба за номиниране на двама кандидати за еврокомисар (препоръчително мъж и жена), като ако България вземе решение да номинира настоящия комисар, необходимостта от две номинации ще отпадне.
Срокът за посочване на кандидати е определен до 30 август.
Българският еврокомисар е проекция на дългосрочните национални приоритети и политики на европейско ниво, изтъква още в писмото си министър-председателят Димитър Главчев. Определянето на стратегическите цели на държавата и тяхното провеждане е задача на редовно правителство, излъчено от Народното събрание. Към настоящия момент обаче България се намира в безпрецедентна ситуация, в която изпълнителната власт се упражнява от служебно правителство, назначено с указ на президента, чиито цели и задачи са краткосрочни и оперативно ориентирани към осигуряването на приемство във властта и произвеждането на избори. Съгласно утвърдената процедура предложението за еврокомисар следва да бъде одобрено с акт на Министерския съвет, независимо дали се касае за редовно или служебно правителство.
Част от партиите обявиха своите номинации.
ГЕРБ
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че Екатерина Захариева е номинацията на ГЕРБ за еврокомисар. Той посочи, че ресорите се разпределят след август. Това, че в много държави проявяват апетит към нещо, е на втория, на третия етап, добави Борисов.
"След като държавите членки изпратят своите кандидати, се провежда едно интервю от председателя на Европейската комисия. Дори е записано, че тя от кандидатите прави тийм, отбор, който да представлява и да работи за Европа. Чак тогава отива в Съвета. През цялото време вървят консултации. В зависимост и от кандидатите се разпределят ресорите, преразпределят се. Чак тогава се отива в Европейския парламент, където политическите семейства трябва да защитят комисарите, които са излезли от тези семейства“, каза Борисов.
Според него страната ни не е закъсняла с номинацията. По думите му за последните години България се е превърнала в „нещо, с което никой не се съобразява“.
ИТН
Трябва да излъчим кандидат за еврокомисар със силен експертен профил. Това е д-р Велислава Петрова, бивш заместник-министър на външните работи. Това заяви Станислав Балабанов от партия "Има такъв народ" (ИТН) на брифинг в парламента. Според партията е вероятно България да запази настоящия си ресор в Европейската комисия.
В момента Петрова е главен програмен директор на "Международния център за бъдещите поколения" в Брюксел, посочи Балабанов. Той призова служебния премиер да предложи Велислава Петрова като новия български еврокомисар.
БСП
Предложението на БСП ще стане ясно след заседание на Изпълнителното бюро на партията. Това заяви пред журналисти в парламента Борислав Гуцанов, председател на парламентарната група на "БСП за България". По думите му показателно за този кабинет ще бъде как ще излъчи следващия български еврокомисар.
На въпрос за номинация на Сергей Станишев, Гуцанов посочи, че той безспорно е един от дипломатите в България, но това е решение на бюрото и едва тогава може да бъде коментирано.
ПП-ДБ
Служебният кабинет няма такъв мандат да предложи еврокомисар за следващите пет години. Народното събрание трябва да одобри номинирания за еврокомисар. Това коментира Кирил Петков на пресконференция в парламента. Петков припомни, че от ПП-ДБ са входирали предложение в парламента за промяна на правилника, така че номинациите за еврокомисар да бъдат одобрявани от Народното събрание. Той посочи, че ще настояват с писмо максимално бързо да придвижат това проекторешение, така че всяка една номинация, която бъде предложена, да бъде изслушана в Народното събрание и да бъде гласувана.
ДПС
Делян Пеевски предложи депутата от партията Искра Михайлова за български еврокомисар. В мотивите се посочва, че тя е авторитет с доказан евроатлантически профил, с дългогодишен опит както в Европейския парламент, така и в изпълнителната и законодателната власт в България.
„Във времена на настъпващ популизъм, тревожност и политическа нестабилност в Европа и света, е необходимо България да бъде представлявана от политици с категоричната и ясна позиция на евроатлантици с категорични и евроатлантически ценности, каквито качества Искра Михайлова има и ще защитава в Европейската комисия”, обяснява Пеевски.
27.08.2024, 16:09 часа
520
0