МВР скри кой и за коя партия е купувал гласове
МВР, в лицето на служебния вътрешен министър Атанас Илков, скри кой и за коя партия е купувал гласове. МВР-шефът категорично отказа да даде каквато и да е конкретна информация по въпроса. Илков обясни по време на специален брифинг, посветен на действията на МВР по време на изборите, че два закона му забраняват да казва такива неща и ако кажел, щял да извърши престъпления.
Освен това твърди, че нямало как да даде информация, защото по сигналите имало досъдебни производства и данни по разследванията можело да дават само прокурорите. Накрая стигна дотам, че да обяснява как трябвало по "ръчен способ" да се гледа сигнал по сигнал за купуване на гласове за коя партия става дума, че да може да се даде информация.
Ден по-рано президентът Румен Радев обяви в официална позиция, че чака МВР да каже как е възможно множащите се сигнали и примери за купен и манипулиран вот да се виждат от всички, но да остават извън вниманието на отговорните институции. Той попита и дали са използвани държавни органи като бухалка над кметове и бизнеса за гласуване под строй, както и коя е политическата сила и кой е политическият лидер, които използват подобни уродливи практики.
На практика вътрешният министър не отговори на нито един от тези въпроси. На журналистически въпрос дали държавата е ползвана като бухалка в изборите, Илков отговори, че не е установено държавни органи да са били такива, както твърди журналистът. Питащият уточни, че не той, а президентът го казва, което Илков изобщо не коментира.
Вътрешният министър отказа да отговори и на въпрос кога за последно се е чувал с Делян Пеевски. "Оставям го без коментар това, защото е несериозно", коментира само той.
Иначе Илков не спря да се хвали с общи данни за направеното по време на изборите. Той обясни, че Министерството на вътрешните работи е представило обобщен доклад, свързан с приключване на проведените извънредни парламентарни избори. Той внесен в администрациите на президента, на председателя на Народното събрание и на министър-председателя. „Основната задача на МВР беше да организира и да създаде един добър обществен ред, преди, по време и след изборния процес. Също така да осигури охраната при транспортирането на всички изборни книжа, машините за гласуване, във всички изборни секции, пожарната и пътната безопасност“, заяви Илков.
Той обясни, че ще има още един обобщен доклад на МВР след 30 дни. Такъв доклад и пак след месец ще има и междуведомственото звено, в което са МВР, прокуратурата и ДАНС.
Атанас Илков отбеляза, че операцията е започнала на 27 септември, като в нея е бил включен целият ресурс на Главна дирекция „Жандармерия“. „Постигнатите резултати по всички показатели превишават тези от предходните избори. Тоест МВР беше много по-активно в действията си. Имаме постъпили 984 сигнала при 622 за предходните избори. Това е завишаване с 58,2%. Образуваните досъдебни производства са 128, от тях 115 са бързите, на предходните са били 95. Задържаните са 73 спрямо 67 души на предходните избори“, съобщи силовият министър.
Според данните на министерството проведените полицейски операции са 227 спрямо 167 на предходния вот. „Проявихме по-голяма активност и отчитаме по-добри и завишени резултати. Няма сигнал, по който да не е работено или да е бил пренебрегнат“, подчерта той.
„След приключване на изборния процес има ефективна присъда на лице, което е извършило престъпление, свързано с купуването и продаването на гласове. Районният съд в Плевен даде 6 месеца „лишаване от свобода“. Имаме и досъдебно производство от Плевен, което е свързано с купуването и продаването на гласове“, обяви Илков.
01.11.2024, 14:42 часа
419
0