САЩ и Украйна обявиха, че са сключили икономическо споразумение за украинските природни богатства след продължилия няколко седмици натиск на американския президент Доналд Тръмп, който призова Киев да компенсира Вашингтон за милиардите долари военна и икономическа помощ, с които Америка подпомага Украйна да отблъсне руската инвазия, предаде Асошиейтед прес.
„Имам удоволствието да обявя днешното подписване на историческото споразумение за икономическо партньорство“ с Украйна, заяви във видеоклип, публикуван в социалната мрежа „Екс“, министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт.
Той добави, че „това партньорство позволява на САЩ да инвестират заедно с Украйна, да отключат потенциала на Украйна за растеж, да мобилизират американски таланти, капитали и стандарти за управление, които ще подобрят инвестиционния климат в Украйна и ще ускорят икономическото възстановяване на страната“.
Първият вицепремиер и министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко потвърди пред АП, че споразумението е подписано във Вашингтон.
„Заедно със САЩ създаваме Фонда, който ще привлече глобални инвестиции в нашата страна“, написа тя в „Екс“.
Споразумението с Вашингтон ще финансира „проекти за добив на полезни изкопаеми, петрол и газ“, заяви Свириденко във „Фейсбук“, цитирана от Франс прес.
Украйна обаче си „запазва пълната собственост и контрол върху тези ресурси“, включително върху земните недра, и „украинската държава ще бъде тази, която ще определя къде и какво да се добива“, каза тя.
Преди подписването на споразумението Доналд Тръмп отново заяви, че САЩ искат „за нашите усилия“ по отношение на Украйна да получат нещо в замяна.
„И ние казахме: редки земни елементи Те имат много добри редки земни елементи", посочи американският президент.
Какво предвижда подписаното споразумение за природните богатства на Украйна
Споразумението предвижда създаване на Инвестиционен фонд за възстановяване на Украйна между Киев и Вашингтон, който ще привлича глобални инвестиции.
Пълният контрол над недрата на Украйна остава за Киев. Само Украйна ще определя къде и какво да се добива. Недрата остават украинска собственост.
Дяловото участие на двете страни във Фонда е 50 на 50 процента. Освен това във Фонда ще постъпват 50 процента от печалбите и дивидентите, които се полагат на украинската държава от новите разрешителни за добив на полезни изкопаеми в Украйна.
Споразумението на предвижда промени в процесите на приватизация или управление на държавните компании. Украински компании като „Укрнафта“ и „Енергоатом“ остават собственост на украинската държава.
В подписаното споразумение не се споменават никакви дългови ангажименти на Украйна към САЩ. То съответства на украинската конституция и не променя курса към европейска интеграция, посочва УНИАН.
Инвестиционният фонд ще се попълва изцяло от приходите от нови разрешителни за добив. Приходите от вече съществуващи проекти или планирани приходи в бюджета на Украйна няма да бъдат включвани във Фонда.
За да започне да функционира Фондът, са необходими само промени в бюджетния кодекс на Украйна.
САЩ се задължават да помагат за привличането на допълнителни инвестиции и технологии.
Новият фонд ще бъде подкрепян от американското правителство посредством Международната корпорация за финансово развитие на САЩ. Тя ще помага на Украйна да привлича инвестиции и технологии от фондове и компании както от САЩ, така и от Европейския съюз и други страни.
Споразумението предвижда данъчни гаранции. Приходите и вноските във фонда няма да се облагат с данъци нито в САЩ, нито в Украйна, за да се постигнат най-добри резултати от инвестициите, каза Свириденко.