Двугодишен връх на цените на храните заради опасенията около митата

Световните цени на хранителните продукти се повишиха до двугодишен връх през април, което е знак, че несигурността по отношение на митата започва да оказва натиск върху търговията.
Индексът на ООН, проследяващ разходите за суровини за храна, се повиши до 128,3 пункта, което представлява скок от 1% на месечна база, като достигна нива, наблюдавани за последен път през март 2023 г. Макар че е необходимо време, за да се отрази това на супермаркетите, и показателят остава доста под пика от 2022 г., движението подсказва възможността за по-скъпи хранителни стоки след период, в който инфлацията на хранителните стоки се беше понижила, пише на сайта си Bloomberg TV Bulgaria.
„Валутните колебания оказаха влияние върху движението на цените на световните пазари, докато корекциите в търговската политика повишиха пазарната несигурност“, според Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН.
Според Моника Тотова, икономист във FAO, страните може да са повишили краткосрочното търсене на някои продукти, като са се опитали да се запасят, за да намалят въздействието на реципрочните мита, задействани от широко разпространените мита на президента Доналд Тръмп.
Други опасения, свързани с предлагането, също повишиха цените на зърнените култури, месото и млечните продукти. Според FAO по-ограничените доставки на пшеница от Русия, която е най-големият износител в света, са довели до леко поскъпване на зърното. Поскъпването на млечните продукти, с 2,4% спрямо предходния месец, беше предизвикано от международните цени на маслото, които достигнаха нов исторически връх поради намаляването на европейските запаси.
Макар че доставките и цените на храните често се определят от метеорологичните условия, по-рано тази година беше отбелязана допълнителна нестабилност, произтичаща от действия като американските мита и последващите ответни мерки от страна на търговските партньори. Въпреки 90-дневната пауза на някои налози световните пазари на храни бяха разтърсени от политическите промени през последните седмици.
„Винаги сме загрижени заради сухите условия на места“, каза Тотова, но какво ще се случи с търговската политика „и как страните ще предприемат ответни мерки, това все още остава голяма тема“.
03.05.2025, 10:24 часа
120
0