Проф. Момеков: Нови антибиотици няма, да пазим наличните като скъпоценни

Световната здравна организация е класифицирала антибиотиците по това дали са достъпни, наблюдателни или резервни, като препоръката е 65% от инфекциите да се лекуват с достъпните антибиотици.
В много по-голяма степен в България се използват наблюдателните и резервните антибиотици. Когато врагът ти знае какво му готвиш, започва да се пази. Трябва да използваме антибиотици по-малко. Това заяви фармакологът за антибиотичната резистентност.
Той е доволен, че Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) се занимава с проблема.
Знаем какво се случва, но лошото е, че има негативни тенденции, посочи проф. Момеков. Индустрията не въвежда нови антибиотици и затова ресурсът, с който разполагаме, трябва да се пази като скъпоценност. Индустрията се опитва да произвежда нови антибиотици, но е трудно намирането на нов механизъм на действие, коментира проф. Момеков.
Според него трябва печелене не на мач, а на турнир. Топката е във всички институции, що са касае до антибиотичната резистентност, посочи проф. Момеков.
Проф. Георги Момеков заяви също, че не може да има лекарство срещу рак, защото това е един термин, който хората използват за над 200 отделни заболявания. Универсален медикамент срещу рак няма да има, сподели проф. Момеков.
04.05.2025, 14:04 часа
121
0