Изборите в Румъния: Балотаж между Джордже Симион и Никушор Дан

Лидерът на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ (AUR) Джордже Симион ще се изправи на втори тур на президентските избори в Румъния на 18 май срещу кмета на Букурещ и независим кандидат Никушор Дан, съобщиха румънските медии.
Тридесет и осем годишният Джордже Симион, лидер на втората по големина парламентарна партия, спечели убедително първия тур на 4 май с около 40 процента от гласовете, сочат данните на Постоянния изборен орган при обработени почти 100 процента от протоколите.
Далеч след него, с почти 21 процента, се класира кметът на Букурещ 55-годишният Никушор Дан, който се яви като независим кандидат.
Дан изпревари кандидата на управляващата коалиция Крин Антонеску, който бе поставен на второ място при първите резултати от екзитполовете.
Президентските избори в Румъния бяха повторени, след като през декември миналата година Конституционният съд анулира резултата от първия тур поради подозрения в намеса от страна на Русия в полза на крайнодесния кандидат Калин Джорджеску. Москва отрича да има нещо общо с Джорджеску, който спечели изненадващо тогава с масирана кампания в социалните мрежи, твърдейки, че не е похарчил за това "и една лея". Отмяната на изборите хвърли страната в най-тежката политическа криза от десетилетия.
Общо 11 кандидати участваха в повторението на президентския вот.
Джордже Симион се кандидатира за президент, след като Конституционният съд и Централното избирателно бюро не допуснаха Калин Джорджеску до повторението на изборите.
Симион даде специална пресконференция за чуждестранните журналисти, акредитирани за вота, на която говори за нередности и изборни измами. БТА бе единствената присъстваща медия от България.
Симион говори за "широко отстъпление на демокрацията в страната", включително с анулираните от Конституционния съд избори през ноември, и заяви, че е готов да осигури на Калин Джорджеску водеща роля в румънската политика.
„Хората се изказаха ясно и ние възнамеряваме да защитим този глас. Ако г-н Джорджеску желае да поеме лидерска роля, ние ще гарантираме, че е осигурен демократичен и конституционен път, който да отразява избора, вече изразен от румънската нация“, каза Симион на пресконференцията за чуждестранни журналисти.
След като излезе победител на първия тур при екзитполовете, Симион заяви: „Това е победата на онези, които не са загубили надежда, те все още вярват в Румъния (…)“.
Лидерът на "Алианс за обединение на румънците" подчерта, че ще остане предан на Калин Джорджеску, а в рамките на предизборната кампания заяви, че е готов да го номинира за министър-председател.
Както в много други страни от ЕС, в Румъния са налице силни антисистемни настроения, подхранвани от високата инфлация и разходите за живот, големия бюджетен дефицит и бавната икономика. Според наблюдатели тези трудности увеличават подкрепата за националистически и крайнодесни фигури като Калин Джорджеску, който не бе допуснат до участие в повторението на вота, тъй като срещу него се води наказателно дело за злоупотреби при финансирането на предизборната му кампания, опит за промяна на конституционния ред и членство във фашистка и антисемитска организация.
Калин Джорджеску се появи заедно със Симион в избирателна секция в Могошоая, близо до столицата Букурещ, и нарече повторния вот "измама, организирана от онези, които превърнаха измамата в единствената държавна политика".
Кметът на Букурещ Никушор Дан, който бе преизбран за втори мандат през 2024 г., реши да се кандидатира за президент именно заради анулирането на президентските избори миналата година.
Никушор Дан, който е математик по образование, стана известен през 2006 г. със създадената от него асоциация „Спасете Букурещ“, която по-късно превърна в партия, и с действията си като активист на гражданското общество. След успешно представяне на местните избори през 2012 г. и 2016 г., Никушор Дан смени името на партията на „Съюз за спасение на Румъния“ и я разгърна на национално равнище. Макар че по-късно я напусна заради вътрешнопартийни разногласия, на тази предизборна кампания "Съюз за спасение на Румъния" го подкрепи.
“Гласувам за надеждата, за истината и за честността. Гласувам за европейско бъдеще, чисто и достойно. Имаме шанс за реална промяна в политическата класа. Румъния заслужава повече — и промяната започва с гласуване”, заяви Никушор Дан, след като гласува.
В изявление, след като стана ясно, че е достигнал до втори тур, Никушор Дан каза, че очаква „труден“ балотаж срещу кандидата-изолационист.
"Ще има труден втори тур с кандидата-изолационист“, заяви Никушор Дан в предизборния си щаб. По думите му битката няма да бъде между отделни личности, а за посоката на Румъния.
„(…) Нашата задача е да убедим румънците, че Румъния се нуждае от прозападна посока и именно върху това ще бъде съсредоточена кампанията ни през двете седмици. Призовавам всички румънци да се включат в тази битка. Оптимист съм, че ще спечелим и че Румъния ще се насочи в западна посока“, заяви Никушор Дан, цитиран от Аджерпрес.
Политическият анализатор Кристиан Андрей коментира, че убедителната победа на Джордже Симион на първия тур показва пълно "прекрояване" на политическата сцена, а достигането на Никушор Дан до втори тур – „ясен сигнал, че политическата класа и политическият естаблишмънт са загубили", предаде Асошиейтед прес.
"Имате популистко или просуверенно движение ... и също така имате този либерален, градски, прозападен сегмент на Румъния, който иска промяна", коментира Кристиан Андрей и добави, че това е „огромно отхвърляне на класическите политически партии“.
Управляващата коалиция в Румъния, в която влизат двете най-големи партии в страната, се събира днес на спешна среща за анализ на резултатите от изборите, като според румънски медии напрежението в коалицията е огромно след провала на общия кандидат за президент.
Недоверието към властите остава широко разпространено в Румъния, особено сред тези, които са гласували за Калин Джорджеску, отбелязва Асошиейтед прес.
Повторението на президентските избори е ключов момент за Румъния, която се опитва да възстанови демократичния си имидж и да запази геополитическите си съюзи, които се обтегнаха след касирането на изборите.
Решението за анулиране на изборите миналата година и забраната на кандидатурата на Джорджеску предизвикаха критики от страна на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, Илон Мъск и Русия.
Една победа на Джордже Симион може да изолира Румъния и да дестабилизира източния фланг на НАТО, смятат политически анализатори, цитирани от агенция Ройтерс.
Победа на Симион би разширила лагера на евроскептичните лидери в ЕС, който вече включва министър-председателите на Унгария и Словакия, в момент, когато Европа се бори да формулира своя отговор на политиката на президента на САЩ Доналд Тръмп, отбелязва агенцията.
Джордже Симион подкрепя движението на американския президент Доналд Тръмп "Да направим Америка отново велика" (Make America Great Again - MAGA).
"Ние сме естествени съюзници на Републиканската партия и идеологията ни почти напълно съвпада с тази на движението MAGA", посочи той в интервю за изданието "Политико" в края на април след едно от посещенията си в САЩ. Симион също така многократно е критикувал политиката на ръководството на ЕС.
Лидерът на румънската националистическа партия многократно се е обявявал против изпращането на военна помощ в Украйна. Симион се противопостави и на решението на Румъния да дари една система "Пейтриът" на съседната страна.
"Няма да изпращаме военна помощ на Украйна и това не ни прави проруски настроени", заяви Симион пред чуждестранни журналисти в Букурещ през ноември миналата година. Той добави, че хуманитарната и логистична подкрепа за Киев ще продължи, както и подкрепата за стремежа на Украйна да стане член на ЕС, но не и за евентуално присъединяване към НАТО.
По въпроса за разходите за отбрана лидерът на "Алианс за обединение на румънците" подкрепя позицията на Доналд Тръмп. "Всички страни трябва да увеличат разходите; смятам за справедливо да плащаш за собствената си сигурност и да инвестираш в собствената си сигурност", каза той за "Политико", а в интервю за АФП обеща почти да удвои военния бюджет на Румъния до 4 процента през следващите пет години.
Президентският мандат в Румъния е петгодишен и е ограничен до не повече от два поредни мандата. Държавният глава има полуизпълнителна роля, която включва командване на въоръжените сили и председателство на Върховния съвет за национална отбрана, който взема решения, наред с други неща, за оказване на военна помощ. Президентът също така представлява Румъния на срещите на върха на Европейския съюз и НАТО, може да налага вето на важни гласувания в ЕС, а също така назначава министър-председателя, висшите съдии, прокурори и ръководители на тайните служби.
05.05.2025, 09:54 часа
95
0