25% от депозитите на българите вече са в евро

Който смята, че българите не искат еврото и не са готови за него, трябва да си отвори очите и ушите за фактите. А фактите са, че дори в момента, още преди да сме въвели единната валута, значителни проценти от спестяванията на фирмите и на гражданите в банките са не в левове (нито в щатски долари, британски лири или швейцарски франкове), а в евро.
25% от влоговете на домакинствата и 32% от депозитите на бизнеса са в евро, съобщи подуправителят на БНБ Петър Чобанов в интервю за БТА. Това означава, че напук на изключителното агресивната антиевро кампания на "Възраждане" и на определени политически и икономически кръгове, гравитиращи към Кремъл, българите проявяват прагматизъм и имат доверие в единната европейска валута.
"Очевидно еврото е вече добре прието сред населението и бизнеса поради нашата икономическа обвързаност с еврозоната и ЕС", изтъква Чобанов.
Това, че голям процент от спестяванията в банките вече е в евро, всъщност не е изненада. За хората, които пътуват зад граница и най-вече за фирмите, които имат клиенти, доставчици, партньори в страни от еврозоната, е много по-удобно и изгодно да държат свободните си пари си в евро, вместо да обръщат левовете в евро и еврото в лева. Така се спестяват и таксите за превалутиране, а също и загубите от разликата в курса "купува" и "продава".
Опитите на "Възраждане" да пречат на скорошното влизане на България в еврозоната вече придобиват трагикомични форми. Последният "хит" долетя от далечен Вашингтон. В американската столица трима "патриотични" политици споделили с щатски конгресмен републиканец, че било хубаво България да си запази валутния борд, но с мутация - като се откаже от еврото и върже лева за... долара.
От партията се похвалиха във Фейсбук, че зам.-председателят Петър Петров, депутатът е Климент Шопов и евродепутатът Станислав Стоянов са имали имал разговор с Кийт Селф, член на Камарата на представителите на САЩ и председател на подкомисията по европейските въпроси. В съобщението в социалната мрежа се казва, че пратениците на "Възраждане" подчертали "предимствата от запазването на българския лев и досегашния валутен борд" и отправили предложение за "смяна на еврото с щатския долар като резервна валута – ход, който би подсилил финансовата независимост на страната и би задълбочил стратегическите връзки със САЩ". Кийт Селф любезно обещал да "проучи въпроса".
Най-новата идея на "Възраждане" еврото е шизофренна - бранителите на гордия български лев все тръбят, че се борят за неговия "суверенитет", а пък сега напират да го подчинят на американския долар.
БНБ има важна роля в подготовката на България за пълноправно членство в еврозоната. Всъщност централната банка вече е свършила огромна работа в областта на плащанията и на инфраструктурите на финансовите пазари. Петър Чобанов откроява няколко ключови проекта:
През 2023 г. е приключило присъединяването на БНБ, банките и системата за клиентски плащания в евро БИСЕРА към платформата TARGET на Евросистемата.
Присъединяването на ДДЦК, "Централен депозитар" и банките към платформата за сетълмент на ценни книжа TARGET2-Securities е поредната крачка към интеграцията с еврозоната.
БНБ заедно с Министерството на финансите, "БОРИКА" и банките в страната са осъществили мащабен проект за преминаване на бюджетните плащания в левове към стандартите на SEPA. От миналата година всички клиентски плащания в левове се извършват съгласно бизнес и техническите изисквания на еврозоната, което значително ще улесни миграцията им към SEPA плащания в евро.
През юли 2024 г. е приключил проектът за осигуряване на пълна SEPA достижимост на плащанията в евро чрез участието на БНБ в системата STEP2 на EBA Clearing. Това означава, че нашите банки имат възможност да извършват клиентски плащания до над 4800 доставчици на платежни услуги в еврозоната.
От декември 2024 г. БНБ и "Борика" като оператори съответно на TARGET-BNB и на платежната система БИСЕРА са осигурили възможност за банките и другите доставчици на платежни услуги да извършват незабавни плащания в евро - кредитни преводи по всяко време в рамките на максимум 10 секунди. Чрез системата TIPS банките могат да извършват незабавни плащания в евро до граждани и фирми от 37 страни.
В напреднала фаза е подготовката на миграцията на картовите плащания към евро и съответното присъединяване до края на годината на системата БОРИКА към TARGET, посочва още подуправителят на БНБ.
05.05.2025, 14:51 часа
111
0