Все по-малко лишени от свобода искат да работят в затвора, за да намалят присъдите си

Все по-малко лишени от свобода искат да работят в затвора, за да намалят присъдите си

5500 са лишените от свобода у нас. По-малко от половината от тях обаче работят зад решетките, показват данните на държавното предприятие Фонд „Затворно дело”. Тенденциите сочат, че все по-малко лишени от свобода искат да намалят присъдите си, като се трудят в затвора. 
Преди 12 години Христо Кереванов попада зад стените на затвора в Пловдив - за убийство.
Преди няколко години решава да започне работа зад решетките. Прави детайли за съоръжения от електропреносната мрежа.
"За мен е някакво разнообразие - да се трудя, нещо да правя, да си уплътнявам времето си. Трудът възпитава и дисциплинира", казва Христо. Но за осъдения за разпространение на наркотици Александър Пенчев това не се оказало съвсем вярно. Защото попада повторно зад решетките.
И сега е лишен от свобода заради притежание и разпространение на дрога. Този път за 3 години и 4 месеца. И отново се връща в цеха за производство за детайли - ден работа там се равнява на два излежани.
Недостиг на работна ръка има и зад решетките, признават от Фонд „Затворно дело”.
„При всички положения голяма част от лишените не изявяват желание да работят….получават заплащане лишените.. Ако имат квалификация, получават 45 %, ако нямат - 40 % от минималната работна заплата”, заяви изпълнителният директор Нина Димитрова.
1000 затворници работят в държавното предприятие. В Стара Загора произвеждат ПВЦ дограма и мебели, в Ловеч - дюшеци, а в Бобов дол - метални мрежи. В Белене пък обработват над 12 хил. дка царевица и маслодаен слънчоглед. Почти цялата продукция е предназначена за нуждите на затворите у нас.
„Ние сме така наречените тип бутикови или поръчкови производства, което в цяла България оскъпява продукцията”, обясни още Димитрова.
Право на работа зад решетките имат всички, с изключение на осъдените на доживотен затвор. За да могат да работят, специална комисия оценява поведението им, желанието им да се поправят, както и образователния им ценз, ако го имат. Осигурява им се и обучение. Всеки затворник може да се откаже от работата зад решетките, ако прецени, че не е прекалено тежка или нискоквалифицирана за него.

05.05.2025, 15:54 часа
168 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha