Учители и ученици от ППМГ-Враца участваха в обучение по AI и VR в Естония

Учители и ученици от ППМГ-Враца участваха в обучение по AI и VR в Естония В рамките на своето професионално развитие учителите от ППМГ „Акад Иван Ценов“ – Враца, г-жа Веселка Вълова, заместник директор и старши учител по математика, г-жа Ани Павлова, старши учител по английски език и г-жа Пепа Павлова, координатор на проекта и старши учител по физика и астрономия взеха участие в обучения по програма „Еразъм+“, насочени към STEAM - базирани методи на преподаване, както и към прилагането на изкуствен интелект (AI) и виртуална реалност (VR) в езиковото обучение. Тези международни курсове се проведоха в Талин, Естония в изпълнение на проект № 2024-1-BG01-KA121-SCH-000202833 по Еразъм акредитация за училищно образование KA-121-SCH. Обучението предостави ценна възможност за усъвършенстване на преподавателските практики, повишаване на дигиталните компетенции и прилагане на иновативни педагогически подходи.
Модулите, свързани с STEAM (наука, технологии, инженерство, изкуства и математика), акцентираха върху интердисциплинарното, проектно-базирано обучение, което насърчава креативност, сътрудничество и критическо мислене сред учениците. Учителите имаха възможност да изпробват практически дейности и дигитални инструменти, подкрепящи STEAM принципите, както и да обменят опит с колеги от други европейски страни.
Обученията, свързани с AI и VR, запознаха участниците с най-новите технологии, които трансформират езиковото обучение в интерактивен и персонализиран процес. Инструментите с изкуствен интелект показаха как адаптивните системи могат да отговарят на индивидуалните нужди на учениците и да предоставят незабавна обратна връзка, докато VR създаде възможности за упражняване на езикови умения в реалистична виртуална среда.
Учителите работиха в екипи и съвместно със своите колеги обсъдиха предизвикателствата и ползите от използването на STEAM подхода в образованието, споделиха своя опит и гледна точка за интегрирането на изкуствения интелект и виртуална реалност в образователния процес и разгледаха потенциални стратегии за въвеждането на тези технологии в класната стая. В резултат на съвместната си работа екипите разработиха планове на уроци, базирани на идеята за използването на съвременните технологии в учебната среда. 
Участниците в курса се запознаха със спецификите на естонската образователна система и посетиха гимназията „Ehte Humanitaargumnaasium”, където техни естонски колеги споделиха своите интелигентни решения за образователни иновации.
Участието в курсовете по „Еразъм+“ допринесе значително за професионалното израстване на учителите и модернизирането на учебния процес в тяхната образователна институция. Придобитите знания и опит ще бъдат използвани за създаване на по-ангажираща, приобщаваща и ориентирана към бъдещето учебна среда за учениците. Предстои издаването на електронен наръчник за учители, включващ разработените планове на уроци, който ще бъде на разположение в електронната библиотека на училището и публикуван в сайта на ППМГ - Враца.
 
07.05.2025, 16:55 часа
393 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha