Държавата е платила 0 лв. на общините по инвестицонната програма за 2025 г.

Държавата е платила 0 лв. на общините по инвестицонната програма за 2025 г. Местната власт е сериозно притеснена от липсата на плащания по инфраструктурните проекти от началото на годината досега, пише Mediapool. На редица места изпълнението на проектите е спряно, защото и строителните фирми изнемогват да работят на кредит.
По държавната инвестиционна програма, която започна през 2024 г. и продължава и през тази година, няма плащания от началото на годината досега.
Подобна е картината и по инвестиционните проекти изпълнявани от местната власт по Плана за възстановяване и устойчевост (ПВУ), където са разплатени около 10 на сто. Това съобщи Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), пред БНР.
От обясненията ѝ стана ясно, че причината за забавените плащания е късното приемане на държавния бюджет и последвалото одобрение на общинските бюджети, по-голямата част от които вече са приети от Общинските съвети. Бави се обаче приемането на постановление на Министерския съвет, което трябва да отпуши плащанията.

3100 проекта за над 7.2 млрд. лв. по държавната програма
Държавната инвестиционна програма за общините продължава в Бюджет 2025. Тя не беше прекратена и нашите притеснения в тази посока отпаднаха, защото проектите са саложени в държавния бюджет, отбеляза Силвия Георгиева.
"Вече има 3100 проекта на стойност 7.2 млрд. лв. За разплащания за настоящата година в бюджета са отредени 1.65 млрд. лева" посочи тя.
Проблемите на общините обаче продължават и стават все по-сериозни.
"Разплащания по тази програма няма от началото на годината. Последните разплащания бяха направени на 30 декември 2024 г. Има натрупани неразплатени фактури за над 500 млн. лв., които нашите изпълнители са предявили към общините за вече извършена работа", каза Силвия Георгиева.
НСОРБ няма яснота кога ще започнат разплащанията от страна на държавата към общините.
"За да тръгнат средствата от Министерството на финансите към Министерството на регионалното развитие и благоустройството е необходимо да бъде приет още един подзаконов нормативен акт, който не е издаден. Това е едно постановление на Министерския съвет, в което се урежда редът за разплащанията. Очакваме го всеки момент да излезе и най-после разплащанията да започнат", заяви Силвия Георгиева.

Натиск от строители
Има "изключително голям натиск от страната на строителите", защото до момента те изцяло кредитират изпълнението на тези проекти със собствени средства, които за тях също са кредитни, обясни Силвия Георгиева.
Положението става много трудно за овладяване и на доста места проектите са спрели, допълни тя.

Подобна е картината и по ПВУ
Картината е почти същата откъм разплащане по проектите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
В момента общините имат в изпълнение 1300 проекта на стойност 2.5 млрд. лв., каза Силвия Георгиева.
Тези проекти са договорени, по-голямата част от поръчките по тях са проведени, строителството е в ход.
Към 7 април имаме са платени само 10% от нашите проекти, което са около 260 млн. лв., посочи Георгиева.
По тези проекти общините също разчитат на добрата ни комуникация и разбиране от страна на строителните фирми.
"И там става вече все по-трудно да върви изпълнението, без да постъпват плащания. Най-големите ни проблеми са по отношение на процедурите за уличното осветление. Те са изпълнени още през 2024 г. на 100% като инвестиции и нямаме никакви разплащания по тях", каза Силвия Георгиева.

9 млрд. лв. субсидии от държавата ще получат общините
Близо 9 млрд. лв. ще получат общините като субсидии и трансфери от държавния бюджет през 2025 г.
"Това е ръст с 13.6% и този ръст основно ще отиде, за да компенсираме ръста на минималната работна заплата", каза изпълнителният директор на НСОРБ.
Почти 60% от тези 9 млрд. лв. (5.4 млрд. лв.) са средствата за образование - това са заплатите на учителите, посочи Силвия Георгиева.
"Сумата изглежда внушителна, но ние не можем да се разпореждаме с почти 60% от нея", допълни тя.
В момента тече процедура по приемане на общинските бюджети. Крайният срок за одобрението им от общинските съвети е до 21 май.
"В по-голямата част от общините бюджетите вече са приети... Почти няма общини, които да отлагат за крайната дата", каза Силвия Георгиева.
Тя обясни, че е ключово важно е да бъдат приети общинските бюджети, защото тяхното приемане е условие да започне разплащането на капиталовите разходи.
08.05.2025, 14:06 часа
104 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha