Само две държави в ЕС са правили референдум за еврото

Две са държавите в ЕС, които са провели целенасочен референдум за влизане в Еврозоната и въвеждане на еврото - Швеция и Дания. Те и до момента оперират със своите национални валути.
На 14 септември 2003 г. допитването до гражданите на Швеция бе с въпрос „Подкрепяте ли въвеждането на еврото като валута на Швеция?“. Почти 55.9% от гласувалите бяха против, а за – 42%. И до днес Швеция избягва задължението да приеме еврото като не изпълнява условията за влизане в еврозоната (ERM II), въпреки че е член на ЕС от далечната 1995 година.
Дания пък е друг, по-особен случай. Тя е член на ЕС от 1973 година, но договори клауза за неучастие в еврозоната и поради това не е задължена да въведе еврото, а продължава да оперира с датска крона, обясняват на официалния си сайт ЕК.
Дотук се стигна, след като скандинавската държава проведе референдум относно приемането на Договора от Маастрихт. Точно в този договор е заложено приемането на еврото като единна валута от всички държави-членки на ЕС. Той бе отхвърлен от датските гласоподаватели. След този прецедент, Договорът от Маастрихт претърпява промени, тъй като е задължително Договорът да бъде приет от всички държави-членки. Именно тогава Дания договаря своята клауза за невъвеждане на еврото. А после, пак на референдум, се решава да подкрепи новия Договор от Маастрихт.
През 2000 г. страната все пак провежда още един референдум дали да не се откаже от договореното изключение и да приеме еврото за своя валута. Гласувалите с „против“ еврото са над 53% и Дания не прави повече постъпки.
Важно е да се знае, че в настоящия Договор от Маастрихт не е определен график за влизане на страните-членки на ЕС в еврозоната, а е дадена възможност всяка държава да разработи свои стратегии за изпълнение на условията за въвеждане на еврото.
10.05.2025, 09:13 часа
228
0