Путин поиска директни преговори с Украйна в Истанбул на 15 май

Путин поиска директни преговори с Украйна в Истанбул на 15 май Руският президент направи среднощно изявление в Кремъл - в 1.30 ч. пред журналисти, на които не бе позволено да задават въпроси. Той чете около 20 минути от предварително подготвен текст. По-рано в събота Украйна, Коалицията на желаещите и САЩ предложиха на Русия да обяви безусловно 30-дневно примирие от 12 май, понеделник. На това Путин отвърна с контрапредложение - Русия и Украйна да започнат директни преговори на 15 май в Истанбул. "За да продължим преговорите, които Украйна едностранно прекрати в края на 2022 г. в Турция", каза Путин. Съботната идея за примирието той окачестви като ултиматум и дълго изрежда как досега Русия е обявявала на няколко пъти спиране на огъня, а Украйна го нарушавала. Истината е, че след всяко руско т.нар. спиране на огъня бомбардировките по граждански обекти се увеличаваха. Сега той каза, че "Русия предаде на колегите от Запада, че Москва може да продължи премирието, обявено на 9 май".  Формално то изтече тази нощ. 
"Настроени сме за сериозни преговори с Украйна. Смисълът им е да се отстранят първопричините за конфликта и да се постигне дълготраен мир. Не изключваме в тези преговори да се стигне и до някакви нови примирия, до ново спиране на огъня, до реално примирие", каза Путин. Така на практика той отхвърли предложението за 30-дневно безусловно примирие преди започването на преговорите. След пресконференцията говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обяви, че 9-майското примирие е приключило.
В изявлението си той нито веднъж не използва наложения от него самия термин специална военна операция, на два пъти каза конфликт, към края говореше за войната. Отново нарече украинските лидери "кланящи се и козируващи на нацизма" и се възмути, че се опитвали да изплашат гостите му за парада на 9 май. "Кого ще изплашат?! Това не са назначени лидери. Те са лидери по дух и бяха в Москва по техен личен избор", каза Путин. Както е известно, единствените европейски лидери президентът на Сърбия Вучич и премиерът на Словакия Фицо едва се добраха до Москва заради забраните да прелетят над Прибалтика. 
През деня в събота украинският президент Володимир Зеленски съобщи какво е решението на чуждестранните съюзници на Украйна и на самата Украйна. 
"От понеделник, 12 май, трябва да започне пълно и безусловно прекратяване на огъня за поне 30 дни, и ние изискваме това от Русия", заяви Зеленски в съвместно изявление с Еманюел Макрон, Киър Стармър, Фридрих Мерц и Доналд Туск. Четиримата оглавяват т.нар. Коалиция на желаещите да помогнат на Украйна. Четиримата престигнаха в събота сутринта в Киев. 
"Прекратяването на огъня трябва да бъде всеобхватно – по въздух, по море и по суша, а всякакви опити за поставяне на условия ще бъдат доказателство за опити за протакане на войната и саботаж на дипломацията. Мониторингът на прекратяването на огъня е напълно възможен при координация със САЩ. През това време усилията ще се съсредоточат върху определянето на политическите, хуманитарните въпроси, проблемите на сигурността, както и тези на мира. Украйна приветства факта, че искането за прекратяване на огъня е подкрепено не само от европейските партньори, но и от САЩ, които първи предложиха такава идея", заяви Зеленски.
"Участниците в Коалицията на желаещите ще настояват за 30-дневно прекратяване на огъня, като водеща роля в мониторинга ще играят американците, но участие ще вземат всички партньори. В случай на нарушение, постигнато е споразумение за въвеждане на мащабни санкции срещу Руската федерация. Този въпрос ще бъде подготвян и координиран от САЩ и европейските страни", допълни френският президент Макрон. 
"Изминаха почти два месеца, откакто бе договорена идеята за 30-дневно прекратяване на огъня, а през това време Русия, вместо да търси мир, нанесе едни от най-тежките удари по цивилното население в Украйна. Въпреки многобройните предложения и призиви, тя все още поставя условия и вместо прекратяване на огъня организира военен парад. Ако Путин сериозно мисли за мир, сега е моментът да го докаже", заяви британският премиер Киър Стармър. 
Американският специален пратеник по въпросите на Украйна Кийт Келог потвърди в X (Туитър) позицията на САЩ за натиск над Русия в случай, че Путин не се съгласи от понеделник на 30-дневно прекратяване на огъня. 
NBC News съобщи, че специалният пратеник на президента на САЩ Стив Уиткоф ще представи на Владимир Путин мирен план за Украйна. Планът се състои от 22 точки, съставен от американските, европейските и украинските чиновници. Той съдържа и предложението за 30-дневно прекратяване на огъня. Телевизията не съобщи кога Уиткоф ще е в Москва .
В събота сутринта имаше прогнози, че може този уикенд да бъде постигнато споразумение за 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна. "Много съм благодарен, че имах възможността да разговарям по телефона с американския президент и да обсъдим тази тема. Той ме информира за плана си за 30-дневно безусловно прекратяване на огъня в Украйна и аз съм напълно съгласен с него. Известно ми е също така, че правителствата на Франция, Великобритания и Полша имат същата позиция по този въпрос", заяви Фридрих Мерц. 
Френският президент Макрон също заяви, че е разговарял с Тръмп „няколко пъти“, като са обсъдили евентуално 30-дневно споразумение за прекратяване на огъня. 
Белият дом направи изявление, според което Тръмп и Зеленски в четвъртък са засегнали темата за прекратяване на огъня в рамките на 30 дни.
След изявлението на лидерите на Коалицията на желаещите за 30-дневното примирие говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че изявленията на европейските страни са с конфронтационен характер. Песков заяви, че Москва засега не вижда желание от страна на Европа за възстановяване на отношенията с Русия.  „Чуваме много противоречиви изявления от Европа. Те като цяло имат по-скоро конфронтационен характер, отколкото характер, насочен към опит за възстановяване на отношенията ни. Нищо повече“, заяви Дмитрий Песков пред журналисти (цитирано от „Интерфакс“).
По-късно днес той каза още, че Москва "ще трябва да обмисли" представеното от западните съюзници на Украйна предложение за 30-дневно прекратяване на огъня, като го определи като "ново развитие", предадоха световните агенции. Той подчерта обаче, че опитите за оказване на натиск върху Русия са "напълно безполезни", отбелязва Франс прес.
В събота германският канцлер Фридрих Мерц не изключи възможността за лична среща с Владимир Путин, ако това би помогнало за слагане на край на войната в Украйна.
Коментирайки този момент, Песков заяви в събота, че руският президент е готов за контакти с всякакви лидери и „е отворен за взаимодействие и диалог с всички лидери до степента, до която самите те са готови“.
Песков заяви в петък в интервю за ABC, че временното примирие трябва да бъде придружено от спиране на оръжейните доставки за Украйна. "Западът трябва да спре доставките на оръжие по време на примирието", казва Песков. 
"Това е преимущество за Украйна. Украйна продължава пълната мобилизация, тя ще продължи да прехвърля войска на първа линия. Тя ще използва това време за подготовка на нови военнослужащи и ще праща в почивка онези, които воюват. Защо да й даваме това преимущество", казва Песков. 
11.05.2025, 08:31 часа
191 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha