Изнудван от Нотариуса гръцки бизнесмен осъди прокуратурата за 50 бона

Изнудван от Нотариуса гръцки бизнесмен осъди прокуратурата за 50 бона Гръцкият бизнесмен, дипломат и преподавател Йоаким Каламарис, който освети схема за рекет и изнудване около застреляния Мартин Божанов-Нотариуса, осъди прокуратурата да му плати обезщетение от 50 000 лева, съобщи правният портал „Лекс“.
След разстрела на Божанов, Каламарис разказа как той и партньорите му са били обвинени в измама, на него му била наложена гаранция от 50 000 лева и забрана да напуска страната, а всичко било схема за изнудване във връзка с инвестиционен проект за жилищно строителство.
По него търсили съинвеститор и се появили арабски бизнесмени, които имали българско гражданство.
Сключили предварителен договор, но когато трябвало да се представи проект, партньорите им започнали да правят спънки. Проблемът им бил със собственици на два съседни имота, а след това била намесена и прокуратурата. Според гръцките бизнесмени в основата на проблемите им с прокуратурата тогава бил адвокат Велимир Атанасов, който пък беше свързван с Божанов. Каламарис заяви, че адвокат Атанасов е бил близък с тогавашното ръководство на Софийската районна прокуратура (СРП) и особено с бившата ѝ шефка Невена Зартова. След това започнаха проверки дали бизнесмените са били изнудвани от кръга около Нотариуса, а те самите бяха изслушани в парламента, а ръководството на СРП беше сменено, но други последствия нямаше. След това Каламарис заведе дело в Софийския градски съд (СГС), в което поиска прокуратурата да бъде осъдена да му плати 100 000 лева за неимуществени вреди от воденото срещу него разследване за измама.
В иска си той описва как повече от 10 години живее и работи в България, а работата му е свързана с изпълнение на мащабни чужди инвестиционни проекти. Каламарис подчертава, че освен това е преподавател в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, а от 2014 г. е почетен консул на Уругвай в България.
Обвинението срещу него за измама в особено големи размери е повдигнато в началото на май 2023 г. Тогава районната прокуратура му наложила гаранция от 50 000 лева и му забранила да напуска страната. Постановлението било потвърдено от градската прокуратура. През есента обаче градската прокуратура вече отменила постановлението заедно с всички ограничения. Разследването продължило 5 месеца и било прекратено. По този повод Каламарис твърдеше, че прокуратурата е била използвана за разправа в бизнес отношения.
„Вместо да има търговски дела, по-евтино е да има сигнали в прокуратурата. Който от мръсния бизнес иска да създаде проблем на здрав бизнес, може да се обърне именно към такива адвокати“, заяви тогава бизнесменът по адрес на адвокат Атанасов. От решението по делото е видно, че и съдът е преценил, че обвинението е било несъстоятелно.
„При постановяване на горепосоченото определение е установено, че е допуснато съществено нарушение на материалния и процесуалния закон, тъй като неправилно е приложена разпоредба на НК в хипотезата на един гражданскоправен/административен спор. Отделно от това обвинението е повдигнато без убедителен анализ на доказателствата. Напълно са игнорирани изводите и заключенията на съдебно-техническата експертиза. Анализът на фактическите отношения е изцяло в сферата на търговските отношения. Налице е абсолютна несъстоятелност от материална страна на използваната правна конструкция при повдигане на обвинението“, пише в решението си съдия Петър Боснешки.
Показания за това как разследването е повлияло на Каламарис са дали съпругата му и негови приятели. По думите им, през годините бизнесменът си е изградил образ на професионалист, който се ползва с доверието на чуждите инвеститори. Разследването накърнило авторитета и достойнството му, ограниченията затруднили възможността му да пътува редовно до Гърция. Съпругата му свидетелства, че Каламарис е публична фигура и постоянно бил канен като анализатор и коментатор в медиите, а делото разрушило граден с години авторитет и много хора се отдръпнали.
В решението си съдът отбелязва, че обвинението е било за тежко престъпление, което предвижда до 10 години затвор, както и неоправдано високия размер на наложената гаранция и ограничението за пътуване. По този повод съдът посочва, че Каламарис е чужд гражданин и със забраната да напуска България е било сериозно ограничено не само правото му на свободно придвижване, а и професионалният му живот, тъй като са били нарушените контактите му с партньори в чужбина. Съдия Боснешки откроява и публичността на разследването и разгласяването му в медиите, за да прецени, че справедливото обезщетение за бизнесмена е 50 000 лева.
Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.
13.05.2025, 14:33 часа
191 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha