Управляващите си поделиха финансовия надзор

Парламентът избра тримата нови зам.-председатели на Комисията за финансов надзор (КФН) – Диана Йорданова, Пламен Данаилов и Деница Величкова. Макар че бяха номинирани от председателя на комисията Васил Големански (по закон зам.-шефовете на КФН се предлагат от председателя на комисията и се избират от парламента – бел.а.), и тримата нови комисари са причислявани към управляващите формации ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН.
Йорданова, Данаилов и Величкова ще ръководят трите направления на надзор, които упражнява органът – осигурителен, застрахователен и инвестиционен. Самият Големански беше издигнат от ГЕРБ-СДС за поста и избран от управляващото мнозинство с подкрепата на ДПС-НН на Делян Пеевски. Същата политическа конфигурация одобри днес и неговите заместници.
За ръководител на управление "Осигурителен надзор“ Големански издигна Диана Йорданова, която оглавява същия ресор от 2017 г. насам. Йорданова е бивш общински съветник от ГЕРБ в Бургас, както и депутат от партията на Бойко Борисов от 2011 г. до 2017 г.
За застрахователния надзор ще отговаря Пламен Данаилов. Финансист по професия, Данаилов стана депутат от ИТН, след което партията го направи зам.-министър на енергетиката в кабинета "Петков". В момента Данаилов е общински съветник от ИТН в София, което означава, че трябва да прекъсне мандата си.
Деница Величкова, която оглави инвестиционния надзор, е била секретар на КФН през последните 6 години. Преди това е работила във финансовото министерство и в Българската банка за развитие. Депутатът от ДПС-ДПС Хасан Адемов заяви в пленарната зала, че Величкова всъщност е номинирана от БСП-ОЛ.
Опозицията атакува новите назначения като политически, което би опорочило работата на комисията, която по закон трябва да е независим държавен орган. "Доскоро ни обвинявахте, че се борим за управленски постове. А за какво се борите вие? Най-вероятно не се борите за купата на Съветската армия", иронично се обърна Адемов към управляващите. По думите му, новите шефове в КФН ще управляват пазари на стойност 50 милиарда лева, колкото се събират в поднадзорните им здравни, пенсионни и инвестиционни фондове.
От "Възраждане" и ДБ нападнаха конкретно герберите, че в миналото са използвали КФН като "бухалка". Точно преди новоизбраните комисари да положат клетва пред Народното събрание, Божидар Божанов от ДБ каза от трибуната: "Надявам се новите членове на КФН да си кажат, наум поне, и клетвата, че ако им се обади пак Борисов, Пеевски или някой друг, и им каже да размажат нечия физиономия, те няма да го направят." Тримата избраници на управляващите не реагираха.
16.05.2025, 10:45 часа
315
0