Обсъждат монетите в Германия да излязат от обращение

Случвало ли ви се е портфейлът ви да дотежи необичайно и да установите, че това се дължи на стотинки. За германците е възможно този казус да приключи, защото в страната усилено се обсъжда монети от един и два цента да излязат от обращение.
Какво означава това за потребителите?
Предложението идва от Националния форум за парите в брой, основан от Бундесбанк, в който членуват представители на търговията на дребно, банкови асоциации, организации за защита на потребителите. Според проучване на евробарометър 53% от германците са за премахването на най-дребните центове. На касата в супермаркета предложението би означавало, че даден продукт ще струва 5,00 евро вместо 4,99 или 1,00 евро вместо 1,02 евро.
Оказва се, че други европейски страни вече имат далеч повече опит от германците по този въпрос.
„Има смисъл най-дребните монети да изчезнат”, казва Доротеа Мон, финансов експерт от Федерацията на германските организации на потребителите.
„Монетите от 1 и 2 цента всъщност оскъпяват паричния цикъл. Те трябва да се изсекат, да се сортират, да се занесат в банката и т.н. Всичко това генерира разходи. Дори се оказва, че отсичането на монета от един цент е по-скъпо от нейната стойност.
Ние подкрепяме идеята да се използват правилата за закръгляване, за да се гарантира, че монетите от един и два цента вече няма да играят роля в паричния цикъл. Важно условие за това е, разбира се, да се намерят правила за закръгляване, които да са ориентирани към потребителите, така че те да не бъдат ощетени”, обясни той.
Други страни в Европа вече имат подобен опит. Какво показва той?
Има осем държави с евро, в които най-малките монети са премахнати или по-скоро не са напълно изчезнали, остават платежно средство.
Но се правят опити те да бъдат повече или по-малко извадени от обращение чрез подходящи правила за закръгляване. Става въпрос за закръгляване на крайните суми, платени на касата, до пет цента нагоре или надолу. В тези страни се провеждат проучвания сред потребителите, както и сред търговците на дребно. И двете страни са засегнати от този въпрос и като цяло може да се заключи, че има висока степен на удовлетвореност от този регламент.
А какво показва погледа към бъдещето? Ще изчезнат ли като цяло паричните плащания в брой?
Виждаме, че броят на плащанията с карта или мобилни устройства се увеличава значително. В същото време броят на транзакциите, извършвани в брой, все още е преобладаващ. Но от друга страна, отчитаме, че предлагането на пари в брой намалява в известна степен. Предупреждаваме и за т.нар. критична точка, ако парите в брой се използват все по-малко, в един момент отпечатването на пари може да стане толкова скъпо, че да стане трудно да бъдат предлагани пари в брой. Ето защо ние подкрепяме идеята да се гарантира, че парите в брой са защитени в дългосрочен план и че дори не се доближаваме до критична точка, в която използването на парите в брой може да бъде застрашено.
17.05.2025, 13:10 часа
134
0