ДП РАО и Центърът за ядрени компетенции проведоха първото по рода си „Училище за управление на радиоактивни отпадъци“ /снимки/

ДП РАО и Центърът за ядрени компетенции проведоха първото по рода си „Училище за управление на радиоактивни отпадъци“ /снимки/ Седемнадесет студенти и трима преподаватели от Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и Технически университет – София взеха участие в първото по рода си „Училище за управление на РАО“ в периода 14-16 май 2025 г. Провеждането на събитието е съвместна инициатива на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДП РАО) и Центъра за ядрени компетенции (ЦЯК), насочена към студенти с релевантни специалности от двата ВУЗ-а и в изпълнение на Националната стратегия за развитие на човешките ресурси в ядрената сфера. 
В първия ден от Училището студентите посетиха част от съоръженията на ДП РАО на площадка „Козлодуй“ – Машинна зала, Блочен щит за управление – 2, Система за измерване и освобождаване от контрол, командната зала на Цех за намаляване на размерите и дезактивация, радиохимичната лаборатория, както и Националното хранилище за РАО. В двудневната теоретична част на събитието, която се проведе в Информационния център по извеждане от експлоатация, експерти от Предприятието представиха пред студентите задълбочени презентации по темите за видовете, класификацията и подходите за управление на радиоактивните отпадъци; целите, дейностите, предизвикателствата и опитът на другите в процеса по извеждане от експлоатация; радиохимия и радионуклиден контрол; подземни изследователски лаборатории; Национално хранилище за РАО; Единен информационен модел и „живи данни“ в процеса по извеждане от експлоатация и други. 
„Целта на инициативата е да разкажем за управлението на РАО в България и извеждането от експлоатация на спрени ядрени мощности. Темата е чувствителна за цялото общество и, освен образователната цел, нашият стремеж винаги е бил да сме максимално открити и прозрачни и да предоставяме информация за нашата дейност“, обясни д-р Сергей Цочев, председател на Управителния съвет на ДП РАО и водещ на „Училището за управление на РАО“. 
„Центърът за ядрени компетенции има основна мисия да подкрепя развитието на уменията и компетенциите както на служителите на своите членове – АЕЦ „Козлодуй“, „АЕЦ Козлодуй - Нови мощности“, ДП РАО, така и на ученици и студенти с цел повишаване на техните знания в областта на ядрения сектор. – обясни  Димитър Стоянов, представляващ ЦЯК. Училището за РАО е един от инструментите, които Центърът развива, за да се случва този процес на създаване на капацитет, на общности и на привлекателност за работа в ядрения сектор. Благодарности на ДП РАО, че се съгласиха да бъдат водещи в тази инициатива. “
„За първи път участвам в събитие с подобен формат, тъй като моите научни интереси са малко встрани от приложните ядрени изследвания, занимавам се с ядрена структура и с оценка на ядрени данни. Но се радвам, че бях част от това Училище, защото имах възможността да видя приложната страна на това, което правим ние в лабораторията. Така че нещата са свързани. Впечатлен съм от организацията, от обхвата, от разнообразието на темите, от подготовката на лекторите. Освен че смятам инициативата полезна за студентите, тя беше много полезна и за мен самия“, сподели доц. д-р Стефан Лалковски от Физически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. 
Преподавателите от ТУ – София доц. Деница Згурева – Филипова и доц. Калин Филипов обобщиха: „Изключително полезно! Едно от предизвикателствата в управление на ядрените знания е извличането на т. нар. неявни или скрити знания. Контактът, който имахме през тези три дни с всички Ваши колеги – и на площадката, и по време на лекциите – даде възможност и за нас като преподаватели, и за студентите да успеем да извлечем част от тези неявни знания.“
„И посещението на площадката, и лекциите на специалистите бяха изключително важни за мен, но съм особено впечатлен от Лабораторията по радиохимия и от нейния ръководител Галя Нешовска. Лично аз научих много нови неща от всички лектори и за мен беше крайно интересно. Държа да използвам възможността да благодаря на организаторите и лекторите“, сподели впечатленията си четвъртокурсникът в специалност „Химия“ в СУ Петър Тухчиев, който в края на „Училището за управление на РАО“ направи аналог на събраните по време на инициативата знания и впечатления с две популярни мисли на Конфуций: „Чух и забравих, видях и запомних, преживях и разбрах.“ и „Намери си работа, която ще ти доставя удоволствие и няма да ти се налага да работиш нито един ден в живота си!“ 


В последните години беше констатирана тенденция към рязко намаляване на броя на кадрите, подготвени за реализация в ядрената индустрия, в това число – и в управлението на РАО. В тази връзка с Решение на Министерския съвет от 15.06.2022 г. е приета „Национална стратегия за развитие на човешките ресурси в ядрената сфера 2022-2032 г.“, както и тригодишен план за изпълнение на Националната стратегия. Създадена е и неправителствената организация Център за ядрени компетенции, която обединява усилията на българския ядрен сектор в лицето на „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД, „АЕЦ Козлодуй – Нови Мощности“ ЕАД и ДП РАО, в партньорство с български образователни и научни организации, за поддържане и развитие на висококвалифицирани кадри за българската ядрена енергетика.


 
19.05.2025, 14:42 часа
267 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha