За пръв път в края на 2024 г. богатството на българина надхвърля 1 трилион лева, а 700 милиарда от тях са инвестирани в жилища. Това показва новият икономически индекс, измерващ състоянието на домакинствата у нас. Той беше представен в рамките на инициативата „Как спестяват българите“.
„В края на 2024 г. богатството не българските домакинства достига 1 трилион лева, което е 5 пъти над БВП на страната. Богатството на едно домакинство е 350 хиляди лева, което е равностойно на един голям актив, например апартамент“, обясни икономистът Стоян Панчев, който е член на Експертния клуб за икономика и политика /ЕКИП/, подготвил индекса.
През 2024 г. по-голямата част от увеличаването на богатството ни идва от поскъпването на недвижимите имоти. Цените им са нараснали с около 15%, което ни нарежда на трето място в света по този показател. В същото време икономистите предупреждават, че през следващите години не е изключена корекция и трендът на поскъпване да се смени с поевтиняване, а това да отпише част от богатството на българина.
Панчев уточни, че от тези 1 трилион лева – 700 милиарда са във вид на инвестиции в жилища, а останалите 300 милиарда - във финансови активи – депозити, застраховки и бизнес. Това е един много голям дисбаланс. Нещо повече - това, че имаме собствено жилище, което поскъпва, не означава, че ставаме по-богати. Много често то е единственият ни актив, в който живеем и едва ли бихме се разделили с него, за да се впуснем в инвестиции.
Икономистът Макс Баклаян каза, че добрата новина е, че 145 млрд. от тези 300 милиарда са в собствен бизнес, а това е хубаво, защото развива икономиката ни. По-голямата останала част, или около 100 милиарда, са в депозити, а парите по тях до голяма степен се изяждат от инфлацията. Малка част българите са спестили в различни видове застраховки.
„Инвестициите са едва 4%, което пък е свидетелство за все още ниската инвестиционна култура на българина“, отбеляза още Баклаян.