"Величие" е внесла вот на недоверие на тема "Екология". Очаква се да се гласува следващата седмица, съобщи в кулоарите на парламента лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов. Това се случи по време на дебатите преди третия вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков - на тема фискална политика, внесен от "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие".
"Внесохме вота заради несправяне с екологичната катастрофа в България. Дай Боже да не се наложи да се разглежда, защото сегашният е успял. "Величие" с удоволствие ще напусне политиката, ако се създадат нормални условия за живот. Вотовете на недоверие е създаден заради несправяне на кабинета с екологичната политика - в 40-градусова жега си представете как 60 000 сметища как се размазват и бълбукат. Цялата тази мизерия отива в атмосферата. Правителството явно не знае как да реши проблема, а това го прави некадърно. Група с 10 души обаче знае. МЕЧ и "Възраждане" подписаха нашия вот на недоверие, ПП-ДБ не е", аргументира се Михайлов.
Припомняме, че на 27 юни „Възраждане” внесе третия вот срещу кабинета с мотив провал на фискалната политика и еврозоната. Той е подкрепен от "Величие" и МЕЧ. Единствената друга парламентарна група извън властта - ПП-ДБ, заяви, че ще подкрепи вот на недоверие след 8 юли - датата, на която се очаква окончателното становище на Европа относно влизането на страната в еврозоната.
Предходните вотове на недоверие срещу кабинета "Желязков"
На 3 април правителството на Росен Желязков оцеля след първия вот на недоверие. Той беше внесен отново от „Възраждане” и подкрепен от депутатите от „Величие” и МЕЧ. Мотивът бе системен провал на правителството във външната политика. Едва 54 народни представители гласуваха „за”, а 150 бяха „против”.
На 17 април кабинетът „Желязков” оцеля и след втория вот на недоверие. Вносителите му бяха партиите МЕЧ, „Възраждане” и „Величие”, а основен мотив беше корупцията. В първото гласуване участие взеха 202 народни представители. От тях „за” бяха 71, а „против” - 131. Стигна се и до прегласуване по искане на Хайрие Садъков. В него се включиха 202 депутати, като 72 се обявиха „за” предложението, а 130 бяха „против”. След празниците опозицията готви трети вот на недоверие.