Румъния увеличава ДДС и замразява заплатите на чиновниците

Румъния увеличава ДДС и замразява заплатите на чиновниците Румънското правителство ще въведе увеличения на данъците и реформи в разходите от 1 август, за да овладее нарастващия бюджетен дефицит и да избегне надвисналата финансова криза, съобщи премиерът Илие Болоян. Мерките включват повишаване на ДДС и акцизите, нова здравна вноска върху пенсиите и удвояване на данъка върху печалбите на банките, предаде RomaniaInsider.
Съгласно новия план стандартната ставка на ДДС ще се увеличи от 19% на 21%, докато намалените ставки от 5% и 9% ще бъдат уеднаквени на 11%. Тези промени засягат основни стоки и услуги като храни, лекарства, вода, книги, дърва за огрев, централно отопление и хотелиерство. Според Biziday.ro ДДС за хотелите и ресторантите може да бъде повишен допълнително до 21% след оценка през октомври.
Ще бъдат увеличени и акцизите върху горивата, алкохола и тютюневите изделия. За смекчаване на удара по транспортния сектор правителството планира частично възстановяване на акциза за гориво, използвано от товарни и логистични компании.
Освен това ще бъде въведена здравна вноска (CASS) върху пенсиите, надхвърлящи 3000 леи (1 159 лв.), но само върху сумата над този праг.
„Важен елемент, който обмисляме, е допълнителното облагане на капитала. Ще предложим и приемем мярка, която ще влезе в сила от 1 януари, за увеличаване на данъка върху дивидентите от 10% на 16%. Всички останали мерки, които споменах, се очаква да влязат в сила от 1 август“, заяви премиерът Болоян.
„Ще наложим и допълнителен данък върху печалбите на банките. Банките в Румъния имат едни от най-високите нива на доходност на капитала в този регион на Европа и смятам, че могат да допринасят повече за държавния бюджет“, добави той.
Други реформи, които ще бъдат включени във втора фаза, са коригиране на таксите за добив на ресурси, продажба на недостатъчно използвани държавни активи и преразглеждане на „каскадните бонуси“ в министерствата, където заплатите са се удвоили чрез натрупани добавки. Законодателството за специалните пенсии, преструктурирането на държавни агенции и намаляването на разходите в самофинансиращи се институции като ASF, ANCOM и ANRE също са част от плана.
Замразяване на заплатите и пенсиите в публичния сектор, преразглеждане на данъка върху имотите според пазарните стойности и допълнително институционално преструктуриране ще продължат фискалната реформа през 2026 г.
От следващата учебна година часовете на преподавателите в училищата и университетите ще се увеличат с два часа седмично без съответното увеличение на заплатите, а заплащането за допълнителните часове, които работят, ще бъде намалено значително. Системата за стипендии също ще бъде преструктурирана: стипендиите за успех ще бъдат ограничени, а социалните помощи ще бъдат насочени към ученици в неравностойно положение.
Фискалният пакет идва на фона на нарастващия натиск от Европейския съюз. Румъния регистрира бюджетен дефицит от 9,3% през 2024 г. – най-високият в ЕС, което накара Съвета ECOFIN да отправи предупреждение и да поиска незабавни коригиращи мерки преди заседанието си на 8 юли.
Премиерът Болоян защити строгите мерки, предупреждавайки, че без намеса Румъния рискува да не може да изпълни финансовите си задължения. „Ние харчим 132 леи за всеки 100 леи, които събираме. Никое семейство не би издържало дълго така – нито пък държава“, каза той.
Той предупреди и за последици, подобни на гръцката криза от 2009 г., включително загуба на достъп до еврофондове, понижаване на кредитния рейтинг и дълбока рецесия с загуба на работни места и обезценяване на валутата.
03.07.2025, 14:06 часа
136 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha