Жегата се отразява зле на световната икономика

Екстремните жеги пряко влияят на важни икономически показатели, включително инфлацията и динамиката на БВП. Това предупреждение беше издадено от заместник-председателя на Надзорния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Франк Елдерсън, съобщава аг. Bloomberg.
Изключително високи температури се установяват в Южна и Западна Европа от края на юни. По-специално, на 28 юни Уелва в Испания счупи юнския си рекорд - метеоролозите регистрираха температура от 46 градуса по Целзий. Някои европейски атомни електроцентрали намалиха производството на електроенергия поради прекъсвания, а швейцарската атомна електроцентрала Безнау намали производството си поради прекъсвания. Поради жегата работата на двата енергоблока беше напълно преустановена.
„Ако погледнем назад към изключително горещото лято на 2022 г., инфлацията на храните се повиши с 0,4-0,9 процентни пункта и БВП на Германия понесе значителен удар“, подчерта Елдерсън. „Така че тези климатични фактори са доста значителни.“ Той добави, че ЕЦБ продължава да проучва въздействието на екстремните температури през 2022 г. върху инфлацията и БВП, за да прогнозира по-нататъшното развитие. Глобалното затопляне потенциално заплашва ценовата стабилност, отчасти защото затруднява отглеждането на култури и цените на храните се покачват, отбелязва аг. Bloomberg.
ЕЦБ засилва мерките за борба с икономическите рискове, свързани с изменението на климата. Сега, при формирането на паричната политика, ще се вземат предвид не само последиците от изменението на климата, но и състоянието на природната среда като цяло, пише агенцията.
04.07.2025, 13:12 часа
121
0