Бъдещето на съвременната война се гради в Украйна

Бъдещето на съвременната война се гради в Украйна В гористите дюни, които ограждат река Днепър извън Киев, две ниски безпилотни превозни средства, наподобяващи механизирани раци, се спускат по рампа върху пясъка. С дължината на пазарска количка и двойно по-голяма ширина, 280-килограмовите роботи се управляват безжично от човешки оператор, а веригите им улесняват работата на терена.
Известен като "TerMIT", единият има проста стоманена платформа за доставка на провизии до войските на фронта. Другият има надстройка, която го прави да изглежда като миниатюрен комбайн. Но вместо да жъне реколта, той сее смъртоносна реколта от противотанкови мини с дистанционно натискане на един бутон, пише Bloomberg.
Това е бъдещето на съвременната война, както е изградено в Украйна. Три години и половина тотална война срещу Русия превърнаха страната във фабрика за оръжия, която предефинира бойното поле. Ново оборудване се разработва и разполага на част от разходите и в изключително кратки срокове в сравнение с почти всяка друга част на света.
Украйна все още е зависима от американското разузнаване и от съюзническите системи за противовъздушна отбрана за прихващане на руски ракети. Киев обаче сега получава около 40% от оръжията си от собствени източници, според президента Володимир Зеленски. Това, според страната, може да предложи модел за това как нейните съюзници в НАТО могат да увеличат производството за по-опасно и нестабилно бъдеще.
Заплахата за Украйна остава екзистенциална. Нейният главнокомандващ наскоро предупреди, че президентът Владимир Путин е разполагал приблизително 695 000 войници по разширена фронтова линия. Руските сили провеждат офанзиви по целия фронт, като същевременно бомбардират цивилното население на Украйна с ракети и дронове, а Путин продължава да отхвърля призивите за прекратяване на огъня.
Ключът към съпротивата срещу руските нашественици е адаптивността към необходимостта, която сега е движещата сила на отбранителната революция в Украйна.
Когато Русия започна пълномащабното си нахлуване в началото на 2022 г., Максим Василченко работеше във фирма, която произвеждаше машини за производство на храни, инсталирайки и програмирайки оборудването за компании като Tetra Pak и GEA Group. Сега той произвежда военни роботи.
Той и някои колеги използваха експертния си опит, за да помогнат на приятелите си, които се бяха присъединили към армията. Когато им свършиха парите, бяха посъветвани да създадат компания, за да получат финансиране. Резултатът беше TenCore, звезда на разрастващата се сцена на стартиращи компании в областта на отбранителните технологии заради своя робот TerMIT.
Тъй като фронтовите зони са под постоянно наблюдение с дронове, разполагането на машини минимизира човешкия риск. TerMIT е оборудван със сателитен интернет приемник Starlink и се побира в задната част на комбито на Skoda Octavia.
Вградени са модули, които могат да се сменят за резервни части или подобрения, и има три версии, от които да избирате, включително една, която е монтирана с тежкокалибрена картечница Browning или гранатомет Mk 19. "Нека роботите се бият", казва TenCore на своя уебсайт .
Повече от 20 военни части вече използват TermMIT, като някои от тях разчитат изцяло на него, за да доставят доставки на храна и оборудване до фронтовата линия от разстояние до 20 километра (12,4 мили), връщайки се с ранени и мъртви.
От петима служители при създаването си през февруари 2024 г., TenCore е нараснала до персонал от 175 души. Първоначалният начален капитал от 26 000 долара се е превърнал в 1,5 милиона долара приходи миналата година и прогнозирани 80 милиона долара през 2025 г. от производството на повече от 2000 бройки.
Някои инвеститори искаха да го купят, но TenCore се съпротивляваха, каза 39-годишният Василченко в спартанския си офис, украсен с няколко артилерийски гилзи и пластмасова кутия с червен дизел на пода. Това е едно от шестте места, които компанията управлява – плюс площадка за сглобяване – за да се сведе до минимум прекъсването на производството от руски въздушни удари .
Облечен в дънки, маратонки и черна тениска, Василченко обясни, че ключът към успеха на компанията е способността ѝ да работи директно с командирите на място. Той показва чат група с около 40 участници, всички от които публикуват обратна връзка за работата на машината и възможните области за подобрение.
Именно използването на евтини дронове от Украйна за атаки срещу руски позиции и унищожаване на бойни танкове промени характера на бойното поле. Най-яркото демонстриране на тази способност беше унищожаването на стратегически бомбардировачи при синхронни удари по руски въздушни бази от далечния север до Сибир в началото на юни. Около 70% от руската техника, унищожена от украинските сили, е извършена от дронове.
Така наречената зона на поражение, където войниците са изложени на постоянен риск от нападение, се разширява драстично. FPV, или дроновете с изглед от първо лице, вече могат да работят при почти всяко време, денем или нощем, и да доставят оборудване на войници, хванати в капан в окопите им, и дори кръв на ранени военнослужещи.
Русия обаче не стои на едно място, като адаптира иранските безпилотни летателни апарати Shahed и използва дронове, управлявани чрез оптичен кабел, което ги прави неподатливи на заглушаване.
Москва е увеличила производството на бойни дронове с почти 17% през май, съобщи мозъчен тръст, свързан с министъра на отбраната на страната, което рязко е ускорило производството . Хората в Киев чуват бръмченето на рояци руски дронове, прелитащи над главите им по пътя към целите им.
Русия е умела в стандартизирането на производството, увеличавайки мащаба си, за да произвежда огромни количества оборудване, докато Украйна отдава приоритет на креативността и иновациите. Който и модел да надделее, това ще реши войната.
Йехор Дудинов е сред онези, които се опитват да гарантират, че това е на Украйна. ИТ специалист по образование, той бързо разбира важността на електронната война и когато избухва пълномащабна война, разбира, че Украйна няма достатъчно технологии, за да се защити. Затова решава да направи нещо по въпроса.
Съвременното бойно поле е свързано с много различни видове електронни сигнали и Дудинов и няколко партньори започват да работят върху устройство, което може да проследява и локализира техния източник. Резултатът, след шест месеца и с подкрепата на Министерството на отбраната на Украйна, е устройство, което може да открива сигнали, излъчвани от вражески радари, системи за заглушаване и дори оператори на дронове на разстояние до 30 километра.
Най -големият проблем за украинските компании за отбранителни технологии, независимо дали са държавни или частни, са парите. Според Дудинов, донорите и инвеститорите искат най-вече бързи резултати, солидни приходи и важни видеоклипове от фронтовата линия, които стават вирусни онлайн. Неговата компания, Falcons, получава финансиране от чуждестранни отбранителни ведомства, които плащат за участие в демонстрации на живо в бойни ситуации в реално време.
"Нещата на фронта се променят „толкова бързо, както никога досега“, каза Дудинов, говорейки чрез видеовръзка от неразкрито място, облечен в бойна униформа и с автоматична пушка, преметната през гърдите му. „Изключително важно е да се тества всичко на бойното поле възможно най-скоро."
Бюджетът на Украйна за обществени поръчки в областта на отбраната е около 12 милиарда долара , въпреки че страната вече може да произвежда военна техника на стойност три пъти повече. Тъй като европейските правителства отделят стотици милиарди за отбрана, Украйна твърди, че би могла да задоволи част от това търсене.
Или пък може да се случи, след като войната приключи: В момента целият износ на оръжие е забранен от закона. Тази реалност е източник на напрежение между някои в индустрията и правителството относно износа на украинския опит.
Когато компаниите се появиха за първи път на сцената от 2022 г., финансирането беше изобилно, но оттогава то е пресъхнало, въпреки че производствените възможности се увеличиха драстично, според Юлия Висоцка, директор на външните работи на Лигата на отбранителните компании, лобистка група от частни украински производители на оръжие и военна техника.
Тя казва, че опасенията на правителството, че украинските оръжия могат да попаднат в руски ръце или че международните съюзници биха поставили под въпрос продажбите на оръжия по време на война, са неоснователни.
"Износът беше, е и ще бъде под строг контрол, но трябва да бъде насърчаван от ръководството на страната ни", каза Висоцка. "Украйна има много кратък срок за изпълнение. Ние сме по-бързи, евтини сме и имаме много високо качество, защото сме доказани в битки."
Стартиращите компании също така все по-често се сблъскват с това, което виждат като присъщи рискове, като например използването на китайски компоненти, предвид близостта на страната до Русия.
„Фалкънс“ използва украински части, доколкото е възможно. TenCore намали използването на китайски компоненти от 50% миналата година до само 15% сега. С въпросителни относно ангажимента на президента Доналд Тръмп към Украйна, компанията работи и за елиминиране на американските части.
Засега основната задача е да се гарантира, че иновациите ще се превърнат в производство. Роман Сулжик, бивш изпълнителен директор на JP Morgan и Deutsche Bank, който управлява рисков фонд за стартиращи компании в областта на военните технологии, се опитва да намери следващия голям пробив във военно-технологичния сектор.
Една инвестиция включва използването на лазер за обозначаване на цел, след което изстрелване на дрон, който автоматично да следва лазера, за да я уцели. Друга е разработването на софтуер плюс набор от чипове, които действат като малки антени, за да филтрират шума, умишлено създаден от врага, за да наруши GPS сигналите, практика, известна като „спуфинг“.
Трети разработва в гараж твърдо ракетно гориво с цел разработване на евтини ракети, които могат да прехващат дронове Shahed. Те все още не са разработили как да уцелят каквото и да било с ракетата си, но Сулжик е уверен, че това ще се случи.
05.07.2025, 13:28 часа
138 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha