Кабинетът "Желязков" оцеля след четвъртия вот на недоверие

Кабинетът "Желязков" оцеля след четвъртия вот на недоверие Кабинетът "Желязков" оцеля и след четвъртия вот на недоверие. Той беше внесен на 3 юли от „Величие”, с подписите на още две от формациите в Народното събрание - „Възраждане” и МЕЧ, а темата е „Провал в сектор Околна среда и води”. Вотът беше отхвърлен с 83 гласа "за", 131 "против" и 0 "въздържали се".
Веднага след гласуването на вота на трибуната излезе Божидар Божанов от ПП-ДБ, който искаше да даде папка на Бойко Борисов, който излезе от залата. По думите на Божанов в нея е оставката на Цончо Ганев.
"От вашия подпис зависи дали ще продължавате да си подавате топката с руските проксита - те да пускат стабилизиращи вотове на недоверие, а вие да им пазите имунитетите и оставките. Оставям папката на първия ред", каза Божанов.
На думите му отвърна лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, който благодари на Божанов, че е подкрепил "вота на руските проксита". "Трябва да обясните дали сте такова или имате проблем с политическия морал и манталитет, с оглед на вашата антибългарска, шизофренична и непоследователна политика", каза Костадинов.
Цончо Ганев каза, че правителството е опитало да фалшифицира данните с цел влизане в еврозоната.
"Има леко пропукване в ДБ, обяснението, че само един от тях ще гласува не минава. От ПП вече видяха,  че колкото и да правят плонжове пред Борисов и Пеевски няма им простят и ще ги унищожат. Подписваме и гласуваме за сваляне на правителството за следващ вот на недоверие скоро, не е важна темата. При нова конфигурация, ако "Възраждане" управлява, ще направи всичко възможно от 1 януари да не влезем в еврозоната", отбеляза Ганев.
А в кулоарите на парламента Бойко Борисов определи вота на недоверие като много успешен. "Това, което ви казвах - че „Продължаваме Промяната”, „Възраждане” и проруските партии са едно, е вече факт. Още една лъжа замина”, заяви лидерът на ГЕРБ.
Той отново изтъкна ползите от еврото. „Искам много да поздравя българите. Защото най-големите кредитни агенции не само, че повишават кредитния рейтинг на България, но и много ясно казват, че страната ни върви в положителна посока. А това вътре, което прави Божанков е просто да оправдават немощта си”, допълни той. 
И заключи: „Тази седмица беше успешна за България, и то благодарение на ГЕРБ”.
Председателят на НС Наталия Киселова заяви от парламентарната трибуна, че главната задача на парламентарното малцинство е да се доказва като алтернатива, но на полето на законодателния процес, а не чрез действия, които нямат нищо общо с парламентаризма.
"Парламентът трябва да се утвърди като управление чрез дискусии, а не да се превърне в диктатура на кресливо малцинство или на мълчаливото мнозинство. Това би било насилие върху Конституцията, което не трябва да допускаме", посочи Киселова.
Лидерът на "ДПС - Ново начало" призова след поредния неуспешен вот на недоверие опозицията да си намери друго занимание. "Тези вотове са излишни. Както видяхте, нищо не носят на своите избиратели, не могат да изпълнят поръчките на Москва и няма да могат. Проруските партии са излишни в този парламент", коментира Делян Пеевски. 
„Този вот на недоверие беше много важен, за да могат българските граждани да видят грубата действителност. За разлика от другите вотове, тук всички твърдения можеха на 100% да докажат престъпно бездействие – и на това правителство, и на предишния кабинет на Бойко Борисов”, каза от парламентарната трибуна лидерът на „Величие” Ивелин Михайлов. И допълни: „Ако един министър-председател не може да управлява МС, той сам трябва да си подаде оставката, а не да му се иска вот на недоверие”.
На 3 април правителството на Росен Желязков оцеля след първия вот на недоверие. Той беше внесен отново от „Възраждане” и подкрепен от депутатите от „Величие” и МЕЧ. Мотивът бе системен провал на правителството във външната политика. Едва 54 народни представители гласуваха „за”, а 150 бяха „против”.
На 17 април кабинетът „Желязков” оцеля и след втория вот на недоверие. Вносителите му бяха партиите МЕЧ, „Възраждане” и „Величие”, а основен мотив беше корупцията. В първото гласуване участие взеха 202 народни представители. От тях „за” бяха 71, а „против” - 131. Стигна се и до прегласуване по искане на Хайрие Садъков. В него се включиха 202 депутати, като 72 се обявиха „за” предложението, а 130 бяха „против”. След празниците опозицията готви трети вот на недоверие.
На 4 юли правителството оцеля и при третия вот на недоверие. Той беше внесен от „Възраждане” с подписите на още две от формациите в Народното събрание - "Величие" и МЕЧ, а темата бе "Провал на фискалната политика". Вотът беше отхвърлен с 54 гласа "за", 130 "против" и 0 "въздържали се".
11.07.2025, 09:51 часа
249 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha