Омбудсманът настоява държавата да поеме корсетите на децата с гръбначни изкривявания

Институцията на омбудсмана си обърна към министъра на здравеопазването Силви Кирилов, управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Петко Стефановски и председателя на Надзорния съвет на Здравната каса Явор Пенчев с настояване да бъде разгледана възможността държавата да осигури цялостното заплащане с публични средства на индивидуални корсети за коригиране на гръбначни изкривявания на децата.
Повод за тази препоръка са жалби и сигнали от родители, които алармират, че НЗОК не заплаща изработването на корсети за коригиране на гръбначни изкривявания, в това число сколиоза, на техните деца.
Проучвания сочат, че в България всеки 3 на 100 деца имат сколиоза. За сколиоза се говори, когато изкривяването на гръбначния стълб е над 10 градуса. Това се установява чрез рентгенография и преглед при ортопед. Затова от ключово значение за лечението на заболяването е ранната диагностика при децата.
Според статистиките всяка година у нас пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а около 300 се насочват към оперативно лечение.
Най-засегнати са децата между 9 и 16-годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но емоционално и психически.
В един от сигналите до омбудсмана майка на такова дете разказва, че синът ѝ има сколиоза, диагностицирана през предходната година. Тя посочва, че когато изкривяването е по-голямо, освен специални упражнения, се налага носенето и на корсет, а тези изделия са индивидуални и специално изработени. Жената разказва в сигнала си до омбудсмана, че миналата година е закупила такъв корсет, изработен от фирма за нейното дете, за който, след получаване на одобрение по съответния ред, НЗОК е заплатила сумата от 700 лв., но семейството се е наложило да доплатили още 700 лв. за въпросното изделие.
Майката съобщава още, че поради растежа на детето, се налага да бъде изработен нов корсет, за който им е съобщено, че за него НЗОК няма да плати нищо, поради което семейството е принудено само да се справя като заплаща новия корсет за сумата от 1 640 лв. и прилагат фискален бон.
Майката поставя и други важни въпроси, които имат отношение към лечението на заболяването – липсата на профилактика и ранната диагностика. Подчертава и че те сами са забелязали проблема при сина им. Освен това се е наложило да заплатят за прегледите на детето, тъй като посетените от тях специалисти от специализирана болница за активно лечение по ортопедия нямат сключени договори с НЗОК.
"Правото на децата на достъп до съобразено със заболяването им индивидуално медицинско изделие е нарушено и намираме недоволството на родителите за основателно. Трябва да се има предвид също, че гръбначните изкривявания в детска възраст, когато не се диагностицират навреме и в случаите, например, на силно изразена и некоригирана своевременно сколиоза, могат да доведат, освен до значително ограничаване на физическите способности и до нарушения от страна на дихателната, сърдечно-съдовата и нервната система и вследствие на това – до сериозни последствия за здравето на децата", посочва главният секретар на омбудсмана д-р Айсун Авджиев до здравните власти.
Той подчертава, че сколиозата невинаги е трайно увреждане, а подлежи на корекция, именно с посоченото медицинско изделие, което НЗОК отказва да
заплати.
11.07.2025, 11:32 часа
219
0