Сензационните открития във Враца продължават! Разкриха двореца и гробницата на древен цар на трибалите /снимки/

Сензационните открития при разкопките във Враца продължават, научи агенция BulNews. След десетилетия търсене, дворецът и гробницата на древния цар на трибалите са разкрити. Оказва се, че те са в самия център на града, където в момента текат археологически проучвания.
Припомняме, че дейностите започнаха преди малко повече от месец, когато инвеститорът Илиан Цветков и неговата фирма „Инекс Трейд“ закупиха имот в непосредствена близост до Могиланската могила. Именно там в средата на миналия век бе открита най-значимата находка от Античността в нашия град - древен некропол, където се предполагаше, че са погребани видни членове на владетелската династия на трибалите от IV век пр.н.е.
Първоначалните разкопки на имота в съседство разкриха стена, наречена крепида, също датираща от IV в пр.н.е., която огражда Могиланската могила. След демонтирането на част от градежа, за изненада на археолозите, под него е разкрит монументален зид от дялани квадри. Това са масивни каменни блокове, които заграждат огромно пространство – около 1500-1700 кв.м.
Това е типичният тракийски начин на строителство на престижни монументални сгради, категорични са археолозите. Това означава, че древната мистерия най-накрая е разбулена. Най-вероятно именно тук се е намирал единият от двата династични дома /дворци/ на царя на трибалите. Единият от тях, както е известно, е в село Рогозен, където е намерено най-голямото съкровище по нашите географски ширини.
Колкото до втория дворец, местонахождението му от години се търси от историци и археолози. Спекулираше се, че той се е намирал в местността Градище край Вратцата, където също са намерени древни тракийски находки. Там обаче сградите са били дървено-кирпичени. С настоящото откритие вече е ясно, че няма как царят да е живял в тях, при положение, че съществува подобно монументално строителство.
Именно този дворец, след смъртта на владетеля, е превърнат в негов мазвзолей. Това е типичният за траките ритуал на хероизация, при който царят преминава в статута към вечността. Най-вероятно, самото тяло на владетеля отсъства – предполага се, че той е загинал някъде далеч, може би в битка, и не е имало как да бъде върнат на родна земя. Затова неговият гроб е т.нар. кенотаф – извършено е само символично погребение, без мъртвеца.
Разкритията отпреди 60 години в Могиланската могила потвърждават това. Припомняме, че там са намерени останките на тракийската принцеса - млада жена, закичена със златен венец, както и колесница, ездитен кон, оръжия, накити, луксозна керамика и др. ценни вещи. Обичай в древността е, при смъртта на някой виден мъж, с него да бъдат погребвани неговата жена и коня му, които се принасят в жертвоприношение.
„Това е уникална археологическа ситуация“, каза директорът на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски. Той уточни, че предстоят разговори с Министерството на културата, Община Враца и инвеститора на обекта, за да се реши какви ще бъдат следващите стъпки. Историкът обаче е категоричен, че нaходката трябва да бъде съхранена и експонирана, за да могат жителите и гостите на града да се докоснат до неговата древна история и дълбоко пазени тайни.
Галерия
11.07.2025, 11:50 часа
8846
0