Третата мултидисциплинарна среща на КОЦ – Враца постави фокус върху „Пътя на пациента с малигнен меланом“ /снимки/

Третата мултидисциплинарна среща на КОЦ – Враца постави фокус върху „Пътя на пациента с малигнен меланом“ /снимки/ Научната и професионална общност отново се обедини около ключова кауза – борбата с едно от най-агресивните онкологични заболявания.
Третата мултидисциплинарна среща, организирана по инициатива на д-р Цветелина Конджова, началник на Отделението по медицинска онкология към Комплексния онкологичен център – Враца, бе посветена на „Пътя на пациента с малигнен меланом“ – рядък, но изключително злокачествен тумор на кожата, засягащ годишно около 700 души в България.
Събитието събра на едно място водещи специалисти от различни области – дерматология, медицинска онкология, хирургия и лъчетерапия – с цел задълбочена дискусия върху предизвикателствата в диагностицирането, стадирането и лечението на заболяването.

Основни акценти в програмата:
Доц. д-р Гаврилова, секретар и член на Управителния съвет на Българската асоциация по дерматоонкология (БАДО), постави фокус върху проблемите при ранната диагностика и точното стадиране на меланома – все още сериозно предизвикателство в клиничната практика.
Д-р Александър Герасимов, също част от екипа на БАДО, подчерта ролята на персонализираната медицина в онкологията.
Чрез геномно профилиране и таргетен подход, лечението се адаптира към индивидуалните характеристики на пациента, давайки възможност за по-добра прогноза.
Д-р Силвия Лалова, лъчетерапевт от УСБАЛО „Проф. Иван Черноземски“ – София, представи възможностите за включване на лъчетерапията като интегрална част от мултидисциплинарния подход при пациенти с напреднало заболяване.
Обсъдени бяха и реални клинични случаи, включително пациенти в трета линия на терапия с мозъчни метастази, при които бе отчетен значителен терапевтичен отговор.
Благодарение на навременни решения, базирани на молекулярни биомаркери и ефективна колаборация между различни медицински специалности, тези случаи демонстрираха реалния потенциал на съвременната онкология.

Професионална платформа за споделяне и растеж
Срещата бе и ценна възможност за обмен на опит с млади специалисти, за които тези дискусии и примери от практиката са безценен ресурс.
Освен научна стойност, форумът подчерта значението на добрата координация между специалистите и ролята на мултидисциплинарния екип в онкологичната грижа.
Съвременната онкология е път, в който значението на мултидисциплинарния подход е ключов фактор за повишаване качеството на диагностика и лечение при пациенти с малигнен меланом и други онкологични заболявания.
15.07.2025, 16:18 часа
221 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha