Владислав Панев: Няколко извода от вчерашната продажба на нови 3.2 млрд. евро дълг

Няколко извода от вчерашната продажба на нови 3.2 млрд. евро дълг:
Добрият е, че лихвите по него са относително ниски - средно около 4 процента. При румънските облигации в евро за същите периоди са над 6 процента, коментира във "Фейсбук" Владислав Панев.
Дотук обаче с хубавото. Изтеглените дългове от началото на тази година вече са за 16.2 млрд. лева. Само малка част от тях са за покриване на стари задължения. Основните са за дефицита и вероятно за увеличаване на капитала на БЕХ и ББР. Причината за това е крайно тежкото състояние на държавни енергийни дружества.
Още при приемането на бюджета говорих, че е така направен, че да издържи в нормални граници до излизането на конвергентния доклад, а след това кучета го яли. Думите ми се потвърждават. Финансовото министерство даже крие изпълнението за месец юни, което трябваше да бъде публикувано преди повече от две седмици.
Нещо повече. Популизмът взема връх, което означава, че разходите не само за тази година могат да се увеличат значително. Заплатите на полицаите и военните са базата, по която се стремят да се равняват всички държавни сектори. И излизат на улицата и си търсят своето.
Дефицитът и наливането на пари означава инфлация.
Мерките, които се обявяват "срещу спекулата" са безсмислени ако държавната политика е за значително нарастване на паричното предлагане. А именно това виждаме. Когато парите в обращение растат, търсенето на стоки и услуги расте, а производството намалява, какво друго да се случи освен ръст на цените?
А защо губим конкурентоспособност. Ами разходите на компаниите растат и няма хора. Отделно конюнктурата е такава, че основни наши търговски партньори изпитват икономически затруднения. С Германия начело, но сега и Румъния. Новите мита на САЩ още не са дали отражение при това.
Така че популистката политика на правителството е изключително вредна, а борбата със "спекулата" е за замазване на очите и за ПР.
Цените ще растат тъкмо заради политиката на кабинета.
Какво трябва да се направи? Бюджетните разходи да бъдат в нормални рамки. Иначе предупрежденията ми започват да се сбъдват. България става пристрастена към евтин държавен дълг. Както Гърция беше притрастена към такъв преди 20-ина години. И още не могат да се оправят след това. Рязането на мазнинката за Пламенките е задължително, но не само това е решението.
Администрацията в много сектори е раздута. Държавните поръчки са масово на завишени цени. Енергетиката се нуждае от спешни реформи, за да започне да печели, а не да губи. Работа има много, но точно в обратната посока на тази, която кабинета демонстрира.
16.07.2025, 14:34 часа
209
0