Атанас Атанасов: КПК е излишен, вреден орган и трябва да бъде закрита

Комисията за противодействие на корупцията е излишен, вреден орган и трябва да бъде закрита. Това каза ген. Атанас Атанасов, съпредседател на "Демократична България“, депутат от ПП-ДБ и заместник-председател на Народното събрание
По думите му в КПК основно се занимават с това да удрят опозицията.
Отдавна смятам, че трябва да се внесе законопроект за закриване на тази комисия, каза още той и посочи, че има други органи, които също се занимават с противодействие на корупцията - икономическа полиция, ГДБОП, криминална полиция.
Видяхме, че КПК се използва за разправа с опозицията и че репресивната власт в държавата е узурпирана от управляващите и се използва за разправа с опозицията, каза още Атанасов.
Атанас Атанасов, коментира призива на Делян Пеевски Комисията за противодействие на корупцията да бъде закрита.
"Тази комисия навремето подкрепих със скърцане на зъби, защото аз съм юрист с 40-годишна практика. Познавам и в миналото, и сега механизмите, по които се работи за борба с корупцията. Тази комисия много прилича на ЧК. Извинявайте за тази препратка, но преди 100 години в СССР нещо подобно се са опитвали да правят, само че в други реалности. Комисията трябваше да се избира с квалифицирано мнозинство, което означаваше и опозицията да участва, т.е. да е орган, който е политически неутрален. Сега промениха правилата, от 160 смъкнаха на 120, и при това положение това ще бъде наистина политическа бухалка", каза Атанас Атанасов.
Депутатът също е на мнение, че комисията трябва да спре да съществува.
"Моето мнение отдавна е, след като видях, че променят закона с обикновено мнозинство на управляващи да си избират Антикорупционна комисия, аз си заявих своята позиция и смятам, че трябва да се внесе законопроект за закриване на тази комисия. Отделно от това, имаме редица органи за борба с корупцията, които не се занимават с това и трябва да бъдат натоварени. Имаме икономическа полиция. Огромен арсенал от хора, които трябва да се занимават с това. Имаме ГДБОП, криминална полиция, прокуратура. Така че тази комисия е абсолютно излишна и тя, както видяхме, се използва за политическа разправа с опозицията", заяви Атанасов.
Атанасов е на мнение, че президентските избори догодина ще определят развитието на България.
"Имаме фасадна демокрация. Сякаш всичко изглежда, както пише в Конституцията, обаче като отвориш вътре, нещата са съвсем различни. Това, което би могло да промени сегашното състояние на политическа консилация в държавата, са следващите редовни президентски избори. Защото макар и да е фасадна, демокрацията се реализира през избори. Следващите редовни избори, от тях ще зависи накъде и по какъв начин ще се развива българската държава", коментира депутатът.
Дали би могло да има предсрочни парламентарни избори, не мога да гадая, струва ми се, че четворната коалиция се намира в един добър комфорт, каза още Атанасов. По думите му пример за това е, че след толкова години изтекли мандати на регулаторите мнозинството, без да се съобразява с никой, си назначи всички позиции в регулаторите, без преговори с опозицията, без дори да предложи някакво съдружие. Дори в комисията по досиетата не предложиха поне една позиция на опозицията, което означава, че има кадрова лакомия, каза още той.
Партията, която представлявам и коалицията, в която сме, подехме инициативата да започнем подготовка за предстоящите президентски избори, защото спечелването им от демократичните сили може да промени посоката на България и начина, по който функционират органите и институциите в страната, защото наистина имаме пълзяща диктатура от този задкулисен, паралелен център на властта, заяви Атанасов.
По думите му Бойко Борисов иска да работи с тях, „но е спънат“ от „неговия партньор“. На въпрос дали целта на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) е Борисов да се дистанцира от Делян Пеевски и тогава да се заявят на изборите с Борисов и да го подкрепят за президент, ген. Атанасов каза, че избирателите на ПП-ДБ няма да отидат да гласуват за Бойко Борсов. „Може би затова той разчита на Новото начало, откъдето може да бъде подкрепен“, добави ген. Атанасов. Нека да си решат в управляващата коалиция кого ще издигат за кандидат за президент, ние в ПП-ДБ искаме да бъдем център на демократичните сили, които искат да спечелят президентските избори, за да променят курса на България.
На въпрос за думите на президента Румен Радев, че погромът над Конституцията продължава да деформира политическата система в България и дали държавният глава губи интерес да се яви на избори, ген. Атанасов каза, че Румен Радев „е тежко изнервен от това, че няма да има предсрочни парламентарни избори, защото едни предсрочни парламентарни избори му отварят пистата той да излезе на политическия терен.“ По думите му държавният глава трябва да е обединител на нацията, а президентът два мандата „се държи като партиен шеф“. Отделно от това след началото на войната в Украйна ясно лъсна неговата зависимост от Русия, каза още ген. Атанасов и допълни, че е изключително важно демократичните сили да се обединят около кандидат за президент, който категорично гледа на Запад.
26.07.2025, 14:01 часа
154
0