Американската армия е похарчила над 2 милиарда долара за защита на Израел със системи THAAD

Американската армия е похарчила над 2 милиарда долара за защита на Израел със системи THAAD Американската армия изразходва над 150 противобалистични ракети-прехващачи от системата за противовъздушна отбрана с голям обсег THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), за да пресече ирански балистични ракетни атаки по време на 11-дневните ирано-израелски военни действия от 13 до 24 юни, което значително надхвърля предишните оценки за количествата използвани прехващачи, съобщава военното издание  Military Watch.
Това представлява над 25% от общия арсенал на армията, разположен по целия свят , което поражда сериозни опасения относно способността на американските противовъздушни системи да издържат на продължителни бомбардировки в театри на военни действия в голяма част от света. С цена на всяко изстрелване на прехващачи THAAD от 15,5 милиона долара, защитата на израелското въздушно пространство с помощта на тези системи се оценява на над 2,35 милиарда долара. 
Наред с THAAD, темпът на изчерпване на противобалистичните ракети SM-3 и SM-6 от ВМС на САЩ за по-нататъшна подкрепа на усилията на израелската противовъздушна отбрана също е огромен, което предизвиква подобни опасения за собствения противоракетен арсенал на службата. 
В доклад за разходите за прехващачи THAAD, вестник „Уолстрийт Джърнъл“ съобщи: „Действайки редом с израелски системи, операторите на THAAD изгаряха боеприпаси с бясна скорост, изстрелвайки повече от 150 ракети, за да свалят вълните от ирански балистични ракети, според американски официални лица... Това е почти една четвърт от прехващачите, закупени някога от Пентагона.“ 
Търсенето (на прехващачи) беше толкова потресаващо, че в един момент Пентагонът обмисли план за пренасочване на прехващачи, закупени от Саудитска Арабия, към системите в Израел“, съобщи още вестникът , позовавайки се на длъжностно лице. „Дискусиите бяха чувствителни, защото градовете и нефтените инсталации на кралството също бяха считани за изложени на риск по време на конфликта“, добави той. 
Опасенията относно приноса на ВМС към усилията за противоракетна отбрана бяха изострени от съобщенията за слаба производителност на SM-3 срещу ирански цели. Ракетите SM-3, построени по стандарта Block IB, струват приблизително 12,5 милиона долара всяка, докато тези, построени по по-новия стандарт Block IIA, в момента струват около 37 милиона долара, въпреки че се очаква цената на последните да падне с разширяването на производството.
Ракетните удари на Иран в отговор на израелските атаки срещу негова територия на 13 юни бяха безпрецедентни и подчертаха ограниченията, които дори някои от най-гъстите многонационални мрежи за противоракетна отбрана могат да имат при отблъскване на напреднали атаки. 
Иранските удари, използващи ракети с множество бойни глави, значително усложниха усилията за противовъздушна отбрана, докато използването на нови ракети „Фатах“ с хиперзвукови планируващи апарати в малък мащаб допълнително причини големи трудности. Наред с разходите за противовъздушна отбрана, оценявани на над 6 милиарда долара, иранските удари причиниха значителни щети на стратегически и военни цели в Израел, като бяха засегнати над 40 инфраструктурни обекта, както и пет големи военни бази в цялата страна.
Коментирайки мащаба на ударите на последвалата среща на върха на НАТО, президентът Доналд Тръмп  отбеляза : „Особено през последните няколко дни Израел беше ударен наистина силно. Тези балистични ракети, момчета, те разрушиха много сгради.“ Щетите, причинени от тези удари, и неустойчивостта на усилията за противоракетна отбрана се считат от анализаторите за основните фактори, които накараха Израел и Съединените щати да приемат прекратяване на огъня на 24 юни.
26.07.2025, 16:17 часа
173 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha