Германия е прехвърлила три системи Patriot на Украйна и обсъжда нови доставки

Германия е прехвърлила три системи Patriot на Украйна и обсъжда нови доставки Германия е прехвърлила три системи Patriot на Украйна, пише The Washington Post. Берлин преговаря с Вашингтон за изпращане на нови и попълване на съществуващите арсенали“.
WP добавя, че американската инициатива за снабдяване на властите в Киев с оръжия за сметка на европейските страни може да включва изпращане на радарни системи и системи за потискане на радарите, както и дронове-прехващачи и артилерия.
Германия измени конституцията си тази година, за да позволи на Берлин да взема назаем стотици милиарди евро за военни разходи, включително оръжия за Украйна. Норвегия може да използва изключителното си петролно богатство за финансиране на противовъздушна отбрана. Други европейски страни говорят за обединяване на средства, но все още не са сигурни как ще платят, за да поддържат Киев въоръжен.
След като президентът Доналд Тръмп се съгласи да разреши изпращането на американски оръжия в Украйна - при условие че европейците платят сметката - текат сложни преговори за това кои видове оборудване могат да бъдат предоставени и с какви средства. Разработват се различни идеи, но за начало, според официални лица, е необходимо да се покрият около 10 милиарда долара оръжия.
Европейските поддръжници на Украйна искат да се възползват от план, при който администрацията на Тръмп би позволила на държавите да прехвърлят съществуващи оръжейни системи или боеприпаси в Украйна и след това да купуват резервни части. Вашингтон би могъл също така да пренасочи доставките, насочени другаде, и да ги продаде на европейски държави за реекспорт в Украйна.
Първият фокус е върху батареите за противовъздушна отбрана Patriot и ракетите-прехващачи, които Киев разузнава, за да противодейства на руските атаки с балистични ракети срещу столицата и други градове. Германия предложи да финансира две батареи и води преговори със страни, които доброволно се обявяват за набиране на средства за още.
Новото германско правителство създаде повече свобода на действие, като одобри огромен план за разходи , който облекчава традиционно строгите ограничения върху федералния дълг. Планът може да позволи до 1 трилион долара разходи за отбрана и инфраструктура през следващото десетилетие.
Норвегия, страна, която превърна приходите от петрол в най-големия суверенен фонд в света , също предложи да помогне за финансирането на система Patriot. Норвегия повече от удвои обещаната помощ за Украйна до 7,8 милиарда долара за тази година.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви , че поне шест други държави - Дания, Швеция, Финландия, Великобритания, Холандия и Канада - са готови да дадат своя принос .
Много столици обаче чакат плановете да бъдат разработени. Държави като Дания и Швеция казват, че след това биха могли да обединят усилия, за да осигурят средствата. „Разбира се, че не можем да го направим сами, имаме нужда от други партньори“, каза датският външен министър Ларс Льоке Расмусен след съобщението на Тръмп, „но имаме готовност“.
Но дори страните, които са готови да платят, имат опасения. Норвежкият премиер Йонас Гар Стьоре заяви тази седмица, че европейските съюзници се нуждаят от повече подробности от Съединените щати, включително колко бързо могат да запълнят дарените системи.
Великобритания, например, не е обявила никакви планове за закупуване на „Пейтриътс“ за Украйна. Премиерът Киър Стармър - основен поддръжник на Киев, чиято страна се бори с бавен растеж - не даде подробности, когато беше попитан от репортери дали Великобритания ще се присъедини към програмата за закупуване на американски оръжия.
За да насърчи съюзниците да бръкнат в джобовете си, НАТО ще отчита военната помощ, предоставена на Украйна, като съдействие за изпълнението на ново обещание на съюзниците да увеличат годишните военни разходи до 5 процента от брутния вътрешен продукт, което беше поискано от Тръмп.
Рюте, който миналата седмица присъстваше в Овалния кабинет за обявяването на плана за трансфер на оръжия, благодари на Тръмп, че е осигурил на Украйна „това, от което се нуждае“.
Батериите Patriot, произведени от Raytheon, могат да струват над 1 милиард долара всяка. Ракетите-прехващачи се продават за близо 4 милиона долара всяка.
Също толкова голям проблем, колкото и кой ще плати, е въпросът откъде ще дойдат системите. Поддръжниците на Украйна от месеци се колебаят да се откажат от своите Patriot. Американски и европейски представители казват, че това може да ги остави незасегнати и сочи към изоставащо производство.
Последните споразумения не решават този проблем - някой все пак ще трябва да се откаже от батерия - но решението на Тръмп съживи преговорите. Държава, която дари Patriot, било то от съществуващите запаси или от такъв, който е пред доставка, може да получи приоритет или по-добра сделка за замяна.
Други доставки биха могли да включват радарни и заглушителни системи, прехващачи на дронове и артилерия, според двама служители, запознати с плановете, които са говорили при условие за анонимност, за да обсъдят текущите преговори за сигурност.
Европейските министри на отбраната се срещнаха виртуално тази седмица с министъра на отбраната Пийт Хегсет и главнокомандващия на НАТО, генерал Алексъс Г. Гринкевич , за да обсъдят плана.
Въпреки предизвикателствата, за европейските лидери споразумението представлява поразителна промяна в позицията на Тръмп. Мнозина се опасяваха, че администрацията му ще прекъсне доставките на оръжие за Украйна, а някои се притесняват, че Тръмп може да промени позицията си отново. Новият план обаче далеч надхвърля ниските очаквания на администрация, която за кратко спря доставките на оръжие от ерата на Байдън .
Но докато някои чиновници рекламират триумф в поправянето на отношенията, новата програма се свежда до това Вашингтон да се съгласи да продава оръжия на Европа.
Посланикът на САЩ в НАТО Матю Уитакър заяви, че ролята на Вашингтон е да разгледа потенциалните запаси, „с които разполагаме и в цялата ни отбранителна промишленост, и да ги приоритизира и предостави за отбраната на Украйна“.
„Сега всичко, което казваме, е, че американският данъкоплатец е понесъл тежестта“, каза Уитакър този месец.
За Кая Калас, най-висшият дипломат на Европейския съюз и твърд защитник на Русия, решението на САЩ е добре дошло, но недостатъчно. „Бихме искали САЩ да споделят тежестта“, каза Калас.
„Ако европейските държави платят за оръжията, „това е нашата подкрепа“, каза тя на пресконференция, след като Тръмп подкрепи идеята. „Ако обещаете да дадете оръжията, но кажете, че някой друг ще плати за тях, значи всъщност те не са дадени от вас, нали?“
Тя призна, че европейските правителства „ще се нуждаят от все повече и повече финансиране“, за да го насочат към Киев.
В настоящия момент оръжията ще бъдат закупени с помощта на европейски национални бюджети и координирани в НАТО, без да се използват средства от 27-членния Европейски съюз, където бюджетните решения могат да отнемат време или да изискват единодушие. Договорите на ЕС също така му забраняват директни покупки на оръжие.
Тази година коалиция от европейски държави мобилизира над 40 милиарда долара военни обещания за Украйна, с което почти компенсира обичайния дял на САЩ. В дългосрочен план обаче мнозина признават, че ще бъде трудно да се продължат да се намират средства и да се поддържа подкрепата на неспокойните групи от населението, особено след като страните отделят по-големи суми за собствените си отбранителни нужди.
Тъй като ключови икономики изпитват затруднения, тази година ЕС въведе заеми и разхлаби правилата за дефицита, за да стимулира страните, изправени пред висок дълг и нисък растеж, да похарчат стотици милиарди за отбрана.
Според Института Кил, Европа е предоставила по-голяма обща помощ на Украйна от 2022 г. насам, но Киев разчита в голяма степен на военната подкрепа на САЩ. Европейските представители казват, че те могат да компенсират американското финансиране, но не могат лесно да заменят критични способности като противовъздушната отбрана.
27.07.2025, 08:40 часа
109 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha