Дипломатическата кола, хваната с кокаин у нас, е преминала през 7 държави
206 килограма кокаин бяха задържани в дипломатически автомобил на българската граница – едно от най-мащабните разкрития в последните години, с което митническите и разследващите власти у нас дадоха ясен сигнал, че дори дипломатическият статут не е имунитет срещу закона. Автомобилът, пътуващ под закрилата на Виенската конвенция, е преминал през повече от 7 държави, без да бъде спрян и проверен.
„Не е изолиран случай. Миналата година в Турция заловиха 50 кг кокаин в подобен дипломатически автомобил. В миналото сме се сблъсквали и с опити за трафик на каптагон чрез дипломатически пратки“, разкри Стефан Бакалов, който е началник отдел „Борба с наркотрафика“ в Агенция „Митници”.
Нарушеното доверие в дипломатическия имунитет
Колата с наркотика не е спирана нито веднъж по маршрута си, защото е пътувала с дипломатически регистрационни номера – статут, който предполага неприкосновеност. Тримата задържани пътници – единият с дипломатическа защита – не са използвали скривалища, а пет куфара, пълни с кокаин, което според разследващите подсказва, че са се чувствали недосегаеми.
Според Бакалов не може да се изключи възможността това да не е първата пратка. „Този път попаднахме на тях. Колко пъти преди това са преминавали – тепърва ще разберем“, уточни той. Разследването продължава съвместно с партньорски служби в Европа.
Фентанил: Смъртта в микрограми
Докато България се справя с класическите канали за кокаин, нова и много по-смъртоносна заплаха набира скорост - фентанилът. „През последните 10–12 години фентанилът заля САЩ. В България употребата му се засили по-сериозно едва в последните една-две години“, споделя Бакалов.
Още през 2018 г. у нас беше заловен прекурсор за производството му – знак, че интересът към синтетичния опиоид не е отскоро. Най-честият канал за внос е чрез експресни куриерски пратки от Китай и Индия, които често достигат до България през хъбове в Западна Европа – без да минават митнически контрол.
„Това силно затруднява работата ни. След като пратката влезе в Шенген, стига до адресата по обикновена поща. Това е модерният канал на трафик“, обяснява експертът.
Малко количество – огромен риск
Преди дни след полицейска гонка бяха заловени 300 грама фентанил. Количеството звучи малко, но ефектът може да бъде опустошителен. „Ако става въпрос за чист фентанил – или по-лошо – за карфентанил, това количество е достатъчно да избие половин град. 300 грама чисто вещество са огромен риск“, подчерта Бакалов.
Опасност за децата и несъзнателна употреба
Още по-притеснителен е фактът, че все повече потребители не знаят, че приемат фентанил. Според Бакалов често веществото се смесва или подменя с други наркотици – особено при таблетките. „Наркозависим мисли, че купува оксикодон, но получава фалшива таблетка с фентанил. Тогава рискът от смърт е огромен“, каза Бакалов.
Макар агенцията да няма потвърдени случаи на употреба сред деца, лятото винаги е рисков сезон. „Тогава се увеличава употребата на синтетични наркотици и канабис. Децата са далеч от родителите си, експериментират. Искрено се надявам нашите информационни кампании да достигат до тях и да ги предпазват“, посочи още началникът на Отдел „Борба с наркотрафика“ в Агенция „Митници”.
27.07.2025, 15:51 часа
343
0