Министър Караджов от Враца: Започна изграждането на телени огради на местата, където жп прелезите се пресичат неправилно /снимки/

Националната компания „Железопътна инфраструктура“ изгражда двуметрови огради, които да попречат за нерегламентираното преминаване на хора в участъците с жп прелези във Враца, видя BulNews.
„Това е първата мярка, която ще вземем, за да обезопасим трите рискови трасета във Враца. Следващата е създаването на прелези“, заяви министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, който пристигна в областния център по-рано днес.
Той инспектира жп прелезите в града под Околчица заедно с генералния директор на НКЖИ инж. Александър Вецков, кмета на Враца Калин Каменов и шефа на БКС-Враца Сашко Вълков.
Поводът на инспекцията бе трагичният инцидент от преди месец, в който живота си загуби 16-годишно дете и необходимостта от бързи и ефективни решения за безопасното преминаване на гражданите през железопътната линия.
Трагедия! Влак прегази дете във Враца, починало е на място /снимки/
Това обаче далеч не е първият случай, в който човек губи живота си, преминавайки през жп прелез в града. Именно затова общността на Враца излезе с искания към Националната компания „Железопътна инфраструктура“.
След поредната трагедия: Граждани скочиха на НКЖИ, искат спешни мерки, за да спрат смъртните случаи на жп линията във Враца
Реакция и от кмета Каменов не закъсня. Той поиска от там да вземат мерки и да се разреши проблемът с пресичането на жп линията в града. От своя страна тогава те изпратиха интересен отговор към градоначалника, който гласеше, че Общината „трябва да плати хонорар от 30% от минималната работна заплата на всеки от шестте представители на ДПНКЖИ, както е записано в ценовата листа на компанията“.
Безобразие! НКЖИ си прави пас след трагедията с прегазено от влак дете във Враца, иска пари да си свърши работата
Днес обаче генералният директор на ДПНКЖИ заяви, че по обезопасяване на трасето се работи и до две седмици се очаква да бъдат изградени двуметрови огради на всички опасни жп трасета във Враца.
„Ще преградим и направим напълно невъзможно преминаването през линията и ще ограничим рисковете в трите участъка, в които има такива нерегламентирани преминавания“, допълни от своя страна министър Караджов.
Следващата стъпка е проектирането на два пешеходни подлеза – единият в района на трагичния инцидент, а другият в района на ж.к. „Металург“. Транспортният министър увери, че до края на седмицата ще координира с АПИ подлезите да минават и под републиканския път /бул.“Васил Кънчов“/, като ще се търси финансиране за тяхното изграждане.
„Опасността дебне всеки ден, дори и в момента 5-6 момчета направиха нерегламентирано преминаване. Идеята е съоръженията да пазят живота и здравето на хората, а не да са предпоставка за допълнителни инциденти“, заяви кметът на Враца Калин Каменов.
Галерия
05.01.2026, 14:06 часа
2321
5