Висш служител на ГДНП пред BulNews: Рашковчетата в системата на МВР и в частност в ГД „Национална полиция"

Висш служител на ГДНП пред BulNews: Рашковчетата в системата на МВР и в частност в ГД „Национална полиция" Високопоставен бивш служител на Главна дирекция „Национална полиция“ в София се свърза с редакцията на агенция BulNews.
Янко Янев предостави на медията ни предварително подготвени статии по актуални теми от обществено-политическия живот в страната. За много от направените твърдения в тях ние знаехме по друга линия, но останалите са впечатляващи, тъй като за първи път човек отвътре изважда на показ толкова сериозни доказателства за тинята, в която се е превърнало МВР. Публикуваме дословно неговите тези, като отговорността за тях е изцяло на автора.

Драги читатели, както разбрахте в предишната публикация, вече бившия Главен секретар на МВР Мирослав Рашков може и да не е интелектуалец, но интелектуалци ли са Рашковчетата, оставени от него в ГД „Национална полиция“.
Както на Рашков, така и на Рашковчетата не им се тръгва от ГДНП, за което  правят неистови усилия и извивайки се като „змийорки“ с надеждата да се скрият и оцелеят, след неговото позорно напускане на МВР. Както той, така и те имат големи постове, огромна власт, финансови бонуси и буквално като в ролята на „господ“ решават кой ще продължава да служи в ГДНП и кой няма да служи, понеже те така са решили. Доведените от тях кадри и заварени „послушковци“ продължават, а тези които не са техни хора безцеремонно биват премествани в Районни управления на СДВР или уволнявани и изхвърлени  от системата.
С цел да овладеят напълно отдел „Икономическа полиция“ и да я поставят в услуга на КОЙ, бившият Главен секретар и Рашков, чрез техните аватари Ивайло Крумов и Явор Иванов и „статиста“ Цветан Йоцов, провеждат незаконосъобразно преструктуриране на отдел „Икономическа полиция“. За целта е изготвено предложение за структурна реформа в отдел „Икономическа полиция“ – ГДНП, като в края на месец декември 2025 г., непосредствено преди Коледа и седмица след големия протест в София и страната, е подписана Заповед за въпросната структурна реформа от тогавашния министър Даниел Митов. Това разбира се е скандално. Целта е да се подменят неудобни Началници на сектори и дългогодишни служители със 100 % верни хора  на Мирослав Рашков, които да останат при служебно правителство, за да проведат „правилно“ изборите и да обслужват по-добре корупционните схеми на Пеевски и Борисов. Тъй като към онзи момент назрява скандал и вероятно поради техническа неграмотност на инициаторите на реформата, същата е прекратена от Министър Даниел Митов, но за кратко. Още на 22.01.2026 г. в удобното отсъствие на тогавашния министър Митов, заместник министъра на МВР – Филип Попов, подписва нова заповед за структурна реформа на отдел „Икономическа полиция“ при ГДНП с №8121К-369/ 22.01.2026 г., като предтекст за повторното й прокарване се визира Постановление на Министерски съвет №365/29.12.2025 г., с което се създава Специализирана оперативна група за анализ и противодействие на изпирането на пари. Ново създадената група ще подпомага координацията и взаимодействието между отдел „Икономическа полиция“ и други държавни структури оторизирани за това. За началник на този сектор е назначена Елена Колчева, близка приятелка на „корифея“ Крумов, негов доносник и когато е необходимо и „кошаревски свидетел“.
Създава се и сектор „Териториално взаимодействие, координация и контрол“, лично отроче на корифея Ивайло Крумов. Сектора е създаден по негово искане със специално подбрани от него на лични интервюта служители, като целта на създаването му е събиране на оперативно интересна информация от цялата страна, както и поставянето й на личен контрол, както и всички по значими преписки, представляващи материален и корпоративен интерес. Като пръв ръководител на тази „шпиц команда“ е вписан разбира се не КОЙ и да е, а именно Ивайло Крумов. За изненада на целия състав обаче, Явор Серафимов внезапно е назначен на длъжността заместник главен секретар на МВР и е необходимо бързо „квадратчетата“ да бъдат запълнени. Поради което е решено управляващата „команда“ на отдел „Икономическа полиция“ в ГДНП да се изкачи с една позиция във йерархията на отдела, което поставя Ивайло Крумов в позицията на Заместник началник на отдел „Икономическа полиция“, Явор Иванов – Началник на отдел „Икономическа полиция“, а Цветан Йоцов – заместник директор на ГДНП по линия на „Икономическа полиция“. В тази връзка Ивайло Крумов спешно се нуждае от ново попълнение за началник на  сектора „Отроче“, като за целта мигновено предлага за назначаване колегата си Веселин Кирилов за ВПД началник сектор „Териториално взаимодействие, координация и контрол“. През 2014 г. Веско Кирилов е лично назначен в отдел „Икономическа полиция“ от тогавашния Главен секретар Светлозар Лазаров, по роднинска линия. Служителите в отдела се съмняват, че Веско ще се справи със задачата, за извличане на явна и оперативна информация от страната, но за неговия „ментор“ Крумов са убедени, че ако има такава, успешно ще я докладва и осребри, чрез неговия приятел Мирослав Рашков.
С цел да бъдат „отстреляни“ нежеланите от Рашков и компания, служители на отдел „Икономическа полиция“  е намален щата на отдела, в последният момент са доведени външни служители от други структури и са назначени ВПД-та. На нежеланите служители от отдела е заявено, че „Не се вписвате във визията на новата структура“ и за тях свободни квадратчета няма. Същите, не са вписани в предложенията за преназначаване и биват притискани да заемат длъжности на районни инспектори в Районни управления на СДВР, което означава, че от инспектор първа степен в ГДНП се опитват чрез психически натиск и безпрецедентно и грубо потъпкване на законовата нормативна уредба, да ги преназначат в инспектори четвърта степен, въпреки дългогодишният им професионален опит и необходимите квалификации за заеманите от тях длъжности. На практика тези оперативни работници се отстраняват от отдела по личното указание на вече бившия главен секретар Мирослав Рашков, чрез неговите „аватари“ поради това, че не са техни хора и се стараят да изпълняват честно професионалните си задължения. Както се е изразявала „светата троица“ по отношение на тези служители просто „Не се вписват във визията на новата структура“. За съжаление до идването на служебното правителство на премиера Гюров, по този начин мафията на КОЙ действаше в цялата система на МВР, отстранявайки брутално всички служители, които не са техни хора. Това е положението. Решаването на тази кадрова каша, забъркана от Рашковчетата може да се реши, само ако се намеси адекватно сегашния служебен министър Емил Дечев и бъде отменено незаконосъобразно извършеното преструктуриране на отдела. Обезпокоителен е факта, че до момента няма никаква реакция от ръководството на МВР, по отношение на съдбата на отстранените служители от отдела. Въпреки подадената от тях до ръководството на МВР жалба относно „произвола“ и незаконосъобразното им отстраняване от работа и до момента тези служители, нямат никакъв отговор и буквално „висят“ във въздуха. Както за тях, така и за много съвестно изпълняващи служебните си задължения служители на ГДНП, е притеснително, че няма да има никаква промяна в начина на ръководство на дирекцията, защото на практика не бе извършена промяна в ръководния състав, а подмяна.
Към момента кадрите на мафиотския модел КОЙ продължават да си стоят на окупираните от тях ключови ръководни места и част от изпълнителските места в ГД „Национална полиция“. Това е така, защото нямаше  никаква кадрова промяна по отношение на ръководния състав. Кадрите на КОЙ са си по местата упорито защитавани от новоназначения ВПД директор Емил Пармаков, разбира се няма как и да е по друг начин, все пак до скоро и той бе част от близкият кръг на Мирослав Рашков. „Пременил се Илия, пак в тия“, та и той така. Както разбрахме от изявление пред медиите направено от Министър Емил Дечев, в системата на МВР, са назначени нови висши ръководни кадри, така наречените от него „тигри“. Да това е похвално, на системата наистина и трябват „тигри“ които да проведат честен вот, но наред с това трябва да решат и поне част от наболелите за системата проблеми. Лошото в случая е, че между тези тигри, в резултат на кадрови грешки  и дадени „неискрени“ обещания са се промъкнали и „тигри човекоядци“, а според световно известния писател и ловец на „тигри човекоядци“ – Джим Корбет, „Един тигър вкусили човешко месо, поради една или друга причина, до края на живота си остава тигър човекоядец“. За съжаление такъв е случая и със този, „тигър човекоядец от Таваличевски рид“. Въпреки всичко, ние гражданите сме убедени, че в един момент министър Емил Дечев, ще осъзнае и поправи допуснатите грешки,  спрямо някои от тези „тигри“. Все пак министъра е нов за системата на МВР и ще му трябва време да се ориентира, къде минава пътеката за безопасно преминаване през „блатото“ в МВР.  

Янко Янев, бивш служител на МВР
23.03.2026, 08:40 часа
1388 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha