Германия предложи радикална промяна в ЕС

Германия предложи радикална промяна в ЕС Европейският съюз трябва да се откаже от принципа да взема решенията си с консенсус, каза германският външен министър Йохан Вадефул в интервю за изданията от медийната група "Функе", публикувано днес, предаде ДПА.
Вадефул посочи изрично спора с Унгария около големия заем за Украйна, отпускането на който останалите членове на ЕС подкрепиха.
"Трябва да премахнем принципа на вземане на решенията с единодушие във външната политика на ЕС и политиката на сигурност до края на сегашния мандат на Европейския парламент, за да можем да бъдем по-дееспособни на международната сцена и да покажем, че сме станали наистина по-зрели", отбелязва той.
Следващите избори за Европейски парламент са през 2029 г.
По думите на Вадефул той подкрепя подход, при който решенията в 27-членния ЕС да се вземат с квалифицирано мнозинство от две трети. "Всичко, на което станахме свидетели през последните седмици по отношение на помощта за Украйна и санкциите срещу Русия, сочи натам", посочи дипломат номер едно на Германия.
Будапеща в момента блокира заема за Украйна. Премиерът Виктор Орбан обвини Киев, че спъва доставките на руски петрол за Унгария и Словакия по тръбопровода "Дружба", който пострада при действия на руската армия в района на Броди в Западна Украйна през януари.
По отношение на предстоящите на 12 април парламентарни избори в Унгария Вадефул каза, че унгарците сами решават кой да ги управлява, и добави, че Германия ще работи с всяко правителство в Будапеща, което и да е то.
04.04.2026, 16:14 часа
150 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha