Официално! България има редовно правителство, новият кабинет положи клетва /снимки/

България има ново редовно правителство. Парламентът гласува състава и структурата на кабинета „Радев”. „За” кандидатурата на премиер структурата на Министерски съвет бяха 124 депутати (всички от "Прогресивна България", „против” се обявиха 70 народни представители (от ДПС, ПП, ДБ и "Възраждане), а 36 (от ГЕРБС-СДС) се въздържаха. С двама по-малко гласуваха "за" състава на МС. Минути след 11 ч. премиерът, вицепремиерите и министрите положиха клетва в Народното събрание.
Начело на 107-ото правителство на страната ни като министър-председател застава лидерът на „Прогресивна България” Румен Радев. Той ще има четирима вицепремиери - Гълъб Донев, Атанас Пеканов, Александър Пулев и Иво Петков. Двама от тях - Петков и Пеканов, ще са без портфейл.
Председателят на ПГ на „Прогресивна България” Петър Витанов представи кандидатурата на Румен Радев за министър-председател. В емоционално слово той обясни, че с нея се връща „нормалността в българската политика”, както и понятията като доблест, чест, доверие и солидарност. „Защитаваме кауза. Онези хора, които сме защитавали през годините, винаги са били безправните и отхвърлените, които с надежда чакат нов живот. Днес не само представям кандидатурата на Румен Радев, а се надявам, че с нея окъсаните хора, чакащи надежда, ще бъдат по-малко”, каза той.
В структурата на новия Министерски съвет влизат общо 18 министерства. За финансите на държавата ще отговаря Гълъб Донев. С цел по-свита администрация досегашните министерства на икономиката и индустрията и това на електронното управление се сливат в едно под надзора на Александър Пулев.
За вътрешните работи ще отговаря Иван Демерджиев. Той е заемал поста на министър и в служебен кабинет на Румен Радев като президент. Правосъдното министерство се оглавява от Николай Найденов. Начело на това на труда и социалната политика застава Наталия Ефремова.
Министър на външните работи е Велислава Петрова-Чамова. За земеделието и храните ще отговаря Пламен Абровски. В креслото на министър на регионалното развитие и благоустройството отново сяда Иван Шишков. Иван Василев е назначен за министър на иновациите и дигиталната трансформация. Енерийното министерство поема Ива Петрова.
Министър на транспорта и съобщенията е Георги Пеев. Министерството на образованието и науката пък ще ръководи проф. Георги Вълчев. За здравеопазването ще отговаря Катя Ивкова. Росица Карамфилова-Благова застава начело на Министерството на околната среда и водите.
Министър на отбраната е Димитър Стоянов, а на културата – Евтим Милошев. За родния туризъмн ще отговаря Илин Димитров. Министерството на младежта и спорта пък поема Енчо Керязов.
Галерия
08.05.2026, 11:08 часа
389
0