СЗДП – Враца организира работно съвещание по стопанисване на горите

СЗДП – Враца организира работно съвещание по стопанисване на горите Северозападното държавно предприятие – Враца организира работно съвещание по стопанисване на горите с участието на представители на Изпълнителна агенция по горите, РДГ – Берковица, Горска семеконтролна станция – София и лесовъдските специалисти от държавните горски стопанства на територията на РДГ – Берковица.
Съвещанието се проведе в Природозащитен център „Натура“ – Враца и включваше теоретична и теренна (практическа) част, реализирана в Първи горскостопански участък на ТП ДГС Враца, което беше домакин на събитието. Основен акцент беше поставен върху съвременните подходи при стопанисването на горите, прилагането на добри лесовъдски практики и обмена на професионален опит между специалистите.
В началото на събитието беше припомнено посланието на проф. Тодор Димитров от 1937 г.: „Гората е мост между миналото, настоящето и бъдещето, през който ние подаваме ръка на своите синове.“ Думи, които и днес отразяват философията на устойчивото управление на горите и отговорността към бъдещите поколения.
В рамките на теоретичната част доц. д-р Евгени Цавков, ръководител на катедра „Дендрология“ към Лесотехническия университет, представи темите „Сто години висше лесовъдско образование“ и „Горскоплодни видове в дендрофлората на България“. Акцент беше поставен върху ролята на горскоплодните видове за поддържането на биологичното разнообразие и устойчивостта на горските екосистеми.
По време на съвещанието бяха разгледани актуални въпроси, свързани с прилагането на „Методиката за оценка на възобновяването и развитието на подраста в горските територии“. В практическата част участниците обсъдиха на терен резултатите от проведени главни сечи в издънкови и семенни насаждения и приложението на методиката при планирането и изпълнението на лесовъдските дейности.
Събитието беше и заключително представяне на дейността на СЗДП – Враца по проект Forest Connect („Към климатично интелигентна свързаност на горите за едри хищници в Балканско-Карпатския и Динарския регион“), финансиран по Програма „Интеррег Дунавски регион 2021 – 2027“. Представени бяха основните резултати от проекта и разработените насоки за управление на мозаечни местообитания и екологични коридори, подпомагащи опазването на едрите хищници и устойчивостта на горските екосистеми.
С провеждането на ежегодните съвещания по стопанисване на горите Северозападното държавно предприятие – Враца продължава да насърчава професионалния диалог, обмена на добри практики и прилагането на съвременни лесовъдски решения в подкрепа на устойчивото управление на горските ресурси и опазването на биологичното разнообразие.
23.06.2026, 14:14 часа
120 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha