Иде лято, да се проверим за опасни бенки!

Иде лято, да се проверим за опасни бенки!

Всяка пигментация по кожата трябва да се наблюдава веднъж годишно поне. Все повече българи отиват на кожен лекар, особено преди да отидат на море. Това е резултат от 9-годишната кампания за превенция на рака на кожата „Евромеланома”,
каза пред медиите доц. Гриша Матеев от Кожната клиника в Александровска болница. Кампанията се провежда от Българското дерматологично дружество в партньорство с Европейската академия по дерматология и венерология.
Тази година денят за безплатни прегледи при дерматолог за ранна диагностика на рак на кожата е 14 май.
Около 200 дерматолози в цялата страна ще преглеждат безпалтно за рак на кожата и меланона, ще гледат бенки и кожни образувания. Спискът на лекарите, болниците и часовете за прием може да се видят на сайта derma.bg.
България не прави изключение от световната тенденция за повишаване на заболеваемостта от кожен рак. Честотата на малигнения меланом и немеланомните кожни тумори се е утроила за периода 1970 - 2010 година. Макар че на лекар ходят обикновено жените, по-засегнати от болестта са мъжете. В Европа всяка година се регистрират 20-100 новозаболели от рак на кожата на 100 000 души.
При миналогодишната кампания "Евромеланома" в България са открити 26 съмнителни за меланом случаи, от тях - 6 са доказан меланом, съобши доц. Матеев.
"Много меланоми се откриват в последна фаза. Сред българите има предубедждение, че щом има бенка, тя не бива да се маха. Май вече се преборихме със суеверията за бенките.
Всяка бенка, която променя цвета и големината си, трябва да се провери",
каза доц. Жана Казанджиева от Александровска болница.
"Меланомът е от най-злокачествените тумори. Една от причините за него са слънчевите изгаряния в детството. Голям процент с меланом съобщават за тези факти", съобщи доц. Румяна Янкова, ръководител на катедра по кожни болести в Медицинския университет в Пловдив. Тя посъветва родителите да не водят децата на план след 11 -12 часа, макар че това не е рядка гледка.
Преди 18-годишна възраст 80% от времето на децата минава на слънце и затова протекцията е важна, съветват лекарите. Освен това 55% от родителите прекарват на плажа с децата над 4 часа. Затова и опасността от UV лъчите е голяма, а слънцезащитният крем - задължителен.
Дори в градски условия кремът против слънце трябва да е поне с SPF 25, а нанасянето му да става 20-30 минути преди излизане навън.

 

07.05.2014, 16:35 часа
4488 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha