КОЦ-Враца с втора мултидисциплинарна среща по темата „Пътят на пациента с карцином на гърдата“ – с фокус върху по-дълъг живот и персонализирана грижа /снимки/

КОЦ-Враца с втора мултидисциплинарна среща по темата „Пътят на пациента с карцином на гърдата“ – с фокус върху по-дълъг живот и персонализирана грижа /снимки/ Комплексен онкологичен център – Враца организира втората поредна мултидисциплинарна среща в рамките на инициативата „Пътят на пациента“, посветена този път на най-често срещаното онкологично заболяване при жените – карциномът на гърдата. Събитието очерта конкретни цели, предизвикателства и напредък в лечението на заболяването, като постави акцент върху нуждата от цялостен, персонализиран и екипен подход.
„Инициативата цели да подобри координацията между всички медицински специалисти, които участват в диагностичния и терапевтичния процес, и да постави пациента в центъра на вниманието. Само така можем да осигурим адекватна, навременна и съвременна грижа,“ заяви д-р Цветелина Конджова, началник на отделението по Медицинска онкология в КОЦ-Враца.
Срещата събра широк кръг от специалисти: общопрактикуващи лекари, хирурзи, медицински онколози, патолози, специалисти по образна диагностика, психолози и здравни администратори. Акцент бе поставен върху необходимостта от ранна диагностика, своевременно насочване, ефективна комуникация между структурите и прилагане на съвременни терапии.
Д-р Конджова подчерта:
„Ракът на гърдата е социалнозначимо заболяване – най-често срещаното при жените и на четвърто място по смъртност. Социалната му значимост се изразява не само в медицински, но и в психологически и социален аспект – той нарушава ритъма на личния и професионалния живот на пациентите. Грижата не се изчерпва с терапията – пациентите имат нужда от разбиране, подкрепа и екип от ангажирани специалисти – от медицинската сестра до личния лекар и онколога. Изключително важен е персонализираният подход – различните подтипове на рака на гърдата се лекуват различно в зависимост от това дали туморът е хормонозависим, HER2-позитивен или тройно негативен. Само мултидисциплинарната координация и прецизната диагностика могат да осигурят оптимални резултати.“

Цели с хоризонт до 2035 г.
Бяха представени и ключовите цели в лечението на заболяването, формулирани въз основа на съвременните европейски насоки. Основен акцент беше поставен върху повишаване на преживяемостта:
До 2030 г. преживяемостта при метастатичен рак на гърдата да се увеличи от 30% на 50%.
До 2035 г. прогресията при пациенти, диагностицирани в ранен стадий, да бъде намалена от 32% на 25%.
В дългосрочен план – елиминиране на рака на гърдата като причина за смърт, чрез навременна диагностика, таргетирано лечение и екипна медицинска грижа.
HER2-low пациенти и генетични мутации – предизвикателства и нови възможности
Националният консултант по патология доц. д-р Иван Терзиев представи актуални данни за групата пациенти с HER2-low тумори – нова подгрупа, която изисква специализиран подход и прилагане на иновативни, т.нар. „умни“ лекарства. Акцент беше поставен и върху значението на имунохистохимията и молекулярната патология при избора на терапия.

Пътят на пациента: От профилактиката до проследяването
Д-р Тодор Тодоров, ординатор в Хирургично отделение на КОЦ-Враца, очерта целия процес на лечение – от профилактиката и ранната диагностика до хирургичната намеса и последващото лечение. Той развенча някои митове, като например този, че биопсията може да доведе до разпространение на тумора и подчерта важността на хистологичното потвърждение за избора на терапевтичен подход.
„Пътят на пациента е дълъг и комплексен, но когато бъде извървян от екип, шансът за успех е значително по-висок. Най-слабото звено остава профилактиката и скринингът – без системни програми и лична отговорност няма как да настигнем европейските стандарти,“ подчерта д-р Тодоров.
Особено внимание беше отделено и на генетичните биомаркери – BRCA1 и BRCA2, които са свързани с повишен риск от ранно начало и агресивно протичане на заболяването. Препоръката – пациентите с фамилна анамнеза и младите жени с подозрение за наследствена форма задължително да бъдат обект на генетично тестване.

Дискусии и обмен на добри практики
Д-р Петя Апостолова, ординатор в отделението по Медицинска онкология, представи реални случаи от практиката на КОЦ-Враца, илюстрирайки персонализирания подход при подбора на терапия. В последвалата дискусия се включиха д-р Наташа Велчовска от отделението по Образна диагностика, както и редица общопрактикуващи лекари от региона. Обсъдени бяха практически казуси, трудности в системата и възможности за подобрение на взаимодействието между отделните нива на здравната грижа.

Следваща тема: Меланомът
Поредицата „Пътят на пациента“ ще продължи с трета среща, посветена на меланома – едно от най-агресивните злокачествени кожни заболявания. Инициативата на КОЦ-Враца има за цел да изгради устойчива платформа за експертен обмен, ранна диагностика, мултидисциплинарно лечение и проследяване на пациенти с онкологични заболявания в Северозападна България.
02.07.2025, 10:27 часа
1065 1
Коментари

д-р Езекиев

02.07.2025, 21:59 часа
39
1
Поръчал съм 7-8 докторчици от Италия да работят за по 500-600 лв и да ми дават хипократова клетва по веднъж седмично. Нека има. Да се знае кой е баш КОЦкаря, хехе! Пинта, слагай агнето, че ида.
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha