Google създаде микроскоп с допълнена реалност

Допълнената реалност, противно на представите на повечето хора, не се ограничава само до гейм индустрията и може да се прилага в доста сериозни области. Например, служителите на корпорацията Google представиха „умен“ микроскоп, който на базата на изкуствен интелект и технологията за допълнена реалност, може да е доста точен в диагнозата на рака.
За разработването отговаря екипът от учени на подразделението Google Brain. Новото устройство, освен AR и AI технологиите, се основава и на стандартен оптичен светлинен микроскоп, леко модифициран за работа с гореописаните технологии.
За модернизация на микроскопа, инженерите на Google са поставили между окуляра и обектива два модула. Първият използва полупрозрачно огледало, което отразява част от светлината на фотоматрицата, докато вторият проектира полученото изображение и налага върху него изображението на изучавания образец.
Това означава, че технологията може да бъде внедрена в някоя повече или по-малко оборудвана медицинска лаборатория. Платформата позволява в реално време извършване на анализ на изображения и представяне на резултати от разпознаване на клетки, с които се провежда изследването. Честотата на опресняване на изображението е 10 кадъра в секунда, което е достатъчно за диагностика.
Самият алгоритъм се основава на технологии за машинно зрение и машинно обучение. Както твърдят специалистите от Google, приложеният нов метод за диагностика може да открие всички онкологични заболявания, но в момента устройството определя метастазите на рак на млечната жлеза, на лимфните възли, както и рак на простатата.
19.04.2018, 09:54 часа
528
0