В Пловдив започва представително проучване и срезово изследване за коронавирус

В Пловдив започва представително проучване и срезово изследване за коронавирус Областният управител Дани Каназирева посети Катедрата по микробиология и имунология при МУ - Пловдив и лабораторията към нея и обсъди с ректора на висшето училище проф. д-р Мариана Мурджева подготовката за предстоящото срезово епидемиологично проучване за COVID-19 на 1000 пловдивчани.
Именно в лабораторията в катедрата ще бъдат изследвани по метода ELISA кръвните проби на участващите в представителното проучване. С ELISA се доказва наличието на антитела, като те дават различен тип информация за имунния отговор на организма срещу коронавирус.
„Много е важно да се обясни ясно и точно на хората, които ще се съгласят да участват в проучването, как ще бъдат тествани, каква е методологията на изследването и какво се очаква като резултат, за да бъдат спокойни, посочи областният управител.
Проф. Мурджева обясни, че тестът, който ще се използва вече е избран и в понеделник ще бъде представен на сформираната от Здравното министерство работна група за одобрение. Със заповед на Кирил Ананиев е определена и работната група, която ще организира проучването. Председател е главния здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, ясни са и нейните членове.
„Тестовете са достатъчно надеждни и за тях има достатъчно научни публикации в специализирани издания. Те са съвместими и с апаратурата, с която разполага лабораторията ни, което е много важно и ще даде по-голяма обективност на изследването . Апаратът, който ще използваме е автоматичен и има възможност за обработване на повече проби на ден. Лабораторията разполага и с друг по-малък апарат, който също изследва по ELISA, но не е автоматичен, но също може да се използва, ако е необходимо" обясни проф. Мурджева.
Тя допълни, че методът ELISA e имунологичен, изисква се специална апаратура и опитен персонал, какъвто има и в МУ-Пловдив, и в лабораториите на УМБАЛ „Св. Георги". Самата методика на анализа се използва и в момента в лабораторията за диагностика на други заболявания - за вирусни хепатити, HIV, цитомегаловирус и други. В конкретния случаи ще се види дали в кръвта на изследвания има антитела. Освен това, тези антитела, носят различен тип информация. Те могат да доказват инфекция, която вече е преболедувана, както и прясна инфекция и наличие на вирус.
„Изследването ще даде картината в Пловдив - колко хора са се срещнали с вируса и дали вече са преболедували, или са носители на заразата, конкретизира целта на проучването Каназирева.
Областният управител посети и изследователската лаборатория към Центъра за компетентност, позиционирана в Катедрата по микробиология и имунология, в която се намира уникалната Система за клетъчно сортиране за провеждане на специализирани молекулярно-генетични и фармако-терапевтични изследвания ин витро. По думите на проф. Мурджева едно от приложенията й е при клетъчна диагностика на левкемия и левкози при децата за назначаване на последващо специализирано и персонализирано лечение.
Срещата между областния управител и ректора на МУ се проведе в залата, в която се пазят единствените запазени мебели от Дома на благотворителността и народното здраве на Кудоглу, дарени на университета.
10.05.2020, 12:44 часа
662 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha