Проучване: Основен враг на здравето на тийнейджърите са вредните храни

Според преглед на списание Lancet вредните храни са изместили цигарите и алкохола като основна причина за лошото здраве на тийнейджърите.
Експертите прогнозират, че до 2030 г. половин милиард тийнейджъри по света ще бъдат с наднормено тегло или затлъстяване, а наднорменото тегло и психичните проблеми сега са най-големите опасности за здравето на младите хора. Lancet констатира, че здравето на подрастващите се намира в "критична точка". Съобщава се, че през последните три десетилетия психичното здраве на тийнейджърите е отбелязало "значителен спад", който се е изострил от кризата с Ковид-19. Прогнозира се, че до 2030 г. 464 милиона тийнейджъри по света ще бъдат с наднормено тегло или затлъстяване - със 143 милиона повече, отколкото през 2015 г.
Професор Сара Бърд от университета „Джордж Вашингтон“ в САЩ заяви: „Здравето и благосъстоянието на подрастващите в световен мащаб се намират в критична точка, като през последните три десетилетия се наблюдаваше разнопосочен напредък“.
„Въпреки че употребата на тютюн и алкохол е намаляла и участието в средното и висшето образование се е увеличило, наднорменото тегло и затлъстяването са се увеличили до осем пъти в някои страни в Африка и Азия през последните три десетилетия, а лошото психично здраве на подрастващите е все по-тежко в световен мащаб“, добави Бърд.
Според изчисленията на Годишното изследване на населението, проведено от Службата за национална статистика през октомври миналата година, през 2023 г. около 6 милиона възрастни в Обединеното кралство пушат цигари, което е най-ниският дял от началото на записите през 2011 г.
В доклада на Lancet се казва: "Юношеството е период на драматично нарастване на човешката интелигентност и познавателни способности. Това е и периодът, в който се формират навици и модели на поведение за цял живот - за добро и за лошо. В световен мащаб 83 % от пушачите започват да пушат до 24-годишна възраст“.
"Във всички региони е постигнат значителен напредък в намаляването на рисковете за здравето, свързани с употребата на алкохол и цигари. Целите, определени през 2016 г., вероятно ще бъдат постигнати до 2030 г. за юношите от женски пол и може да бъдат постигнати за юношите от мъжки пол“, се казва в доклада.
"Напредъкът в постигането на целите, свързани с хранителните рискове, е много по-малко впечатляващ. Рискът от наднормено тегло и затлъстяване се е увеличил значително във всички региони", добавя документът.
Авторите подчертават също така как преминаването към "по-дигитален свят" може да има "дълбоко въздействие върху бъдещото здраве и благосъстояние на младите хора". Те обаче предупредиха да не се "ограничава прекомерно" достъпът, като заявиха, че трябва да има баланс, подчертавайки, че онлайн светът предлага на тийнейджърите нови възможности за социално взаимодействие, образование и заетост.
В доклада се казва: "Три четвърти от психичните разстройства през целия живот се появяват преди 24-годишна възраст“.
Професор Бърд добави: "Предизвикателствата, пред които са изправени подрастващите по света, рискуват да се изострят от нови глобални проблеми, включително изменението на климата, световните конфликти и бързия преход към по-дигитален свят. Инвестирането в здравето и благосъстоянието на младите хора е от решаващо значение за запазване на общото ни бъдеще".
22.05.2025, 12:27 часа
107
0