Има опасност и следващият ВСС да се избира с "пробита" система

Има опасност и следващият ВСС да се избира с "пробита" система Възможно е при предстоящия избор на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) от професионалната квота да се използва съществуващата електронна система, която от години не се поддържа, изтекли са всички лицензи за нея, разработчикът казва, че не може да бъде надградена, а експерти твърдят, че не гарантира тайната на вота. Членът на ВСС Атанаска Дишева определи системата като компрометирана, разказва "Лекс".
Процедурата по избор на следващия състав на ВСС, който да замени този, чийто мандат изтече през октомври 2022 г., трябва да бъде открита до 21 юли 2025 г. 
На заседанието на Пленума на ВСС по-рано тази седмица трябваше да бъде решено по начин ще се избират следващите членове на съвета. След часове дебати до конкретно решение не се стигна, а въпросът беше отложен за следващата седмица. До тогава ВСС ще проведе среща с министъра на правосъдието Георги Георгиев, за да се разбере дали ще има промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) за регламентиране на възможност във всеки окръжен съд да се разкриват избирателни секции.
В дебата някои членове на ВСС заявиха, че ще подкрепят да има смесено гласуване - както на хартия, така и чрез наличната стара електронна система, защото според допитването сред магистратите, мнозинството отговорили, че предпочитат да има смесен вот, а такава възможност дава и ЗСВ.Беше припомнено обаче, че преди година експерти към IT комисията са посочили в доклад, че съществуващата система не се поддържа, не може да бъде надградена, не отговаря на европейските изисквания, изтекли са всички лицензи за нея, а одит е установил редица нередности и съответно трябва да бъде изградена нова система.
За опита със старата система си припомнете тук: Аномалии във ВАС: 28 съдии гласуват като за 200
Гласуването само с хартия би било проблематично, заради ограничението, което поставя Законът за съдебната власт една избирателна секция да се открива на всеки 500 магистрати. Това означава, че секциите може да бъдат максимум четири при съдиите, т.е. дори не може да са във всеки апелативен съд. Според допитването мнозинството от съдиите настоява за законодателни промени, според които избирателните секции са в окръжните съдилища. Засега обаче няма информация дали Министерството на правосъдието ще подготви и внесе изменения в този смисъл в ЗСВ, макар да разполага с всички материали по темата.
И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов вече заяви в становище до ВСС, че ако няма възможност за смесено гласуване, то следва да бъде на хартия и да е централизирано - само в София.
Атанаска Дишева и Цветинка Пашкунова предложиха гласуването да е само с хартиени бюлетини, защото това е основният способ според ЗСВ, а и в момента е единствената законова възможност. Дишева напомни, че според ЗСВ общото събрание на съдиите решава къде и колко избирателни секции да има, а не ВСС.
Огнян Дамянов обаче заяви, че след като магистратите предпочитат смесен вот, трябва да им се даде възможност да използват настоящата система. Даниела Марчева също смята, че трябва да се осигури смесено гласуване, а ако съдиите нямат доверие в тази система, няма да я използват.
Боян Магдалинчев цитира преходните и заключителните разпоредби на последните промени в съдебния закон, според които магистратите гласуват електронно дистанционно само "в случай че преди избора Висшият съдебен съвет внедри система, която да гарантира тайната на гласуването и свободното волеизявление". Той обаче тълкува разпоредбата в смисъл, че наличната система може да се използва. Той се аргументира с решението на смесения петчленен състав на ВКС и ВАС, който разгледа оспорването на последните избори на членове на ВСС и не намери нарушение. Магдалинчев заяви, че в решението си съдът казва, че системата отговаря на законовите изисквания.
25.05.2025, 09:37 часа
104 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha