13 мита за здравето, които се оказаха верни

13 мита за здравето, които се оказаха верни От ядене на ябълки за здраве, до пиене на марината за крампи, кои са верните митове?
Свикнали сме да мислим, че всичко това са нелепи митове. Но съвременната наука доказва, че това е истина. Списание „Рийдърс Дайджест“ ви кани да проверите дали знанията ви в областта на здравето са актуални.

Истина: Една ябълка на ден ви прави по-здрави
Яденето на по една ябълка на ден вероятно няма да ви предпази от някой неприятен офис вирус. Редица проучвания обаче показват, че тя може да има големи ползи за здравето. Оксфордският университет смята, че ако всеки възрастен над 50 години яде поне по една ябълка на ден, мнозина биха могли да предотвратят или забавят смъртта от инфаркт и инсулт. А учени от университета Корнел са установили, че ябълките, благодарение на полезните си вещества като флавоноиди и антиоксиданти, могат да потиснат развитието на рак на гърдата. И така, какво ще кажете за ябълките?

Истина: Възможно е да наваксате със съня през уикендите
Негативните ефекти от хроничното лишаване от сън са добре документирани, от намалена производителност и концентрация до повишен риск от сърдечни заболявания, диабет и дори ранна смърт. И дълго време учените настояваха, че няма начин да се „навакса“ загубеният сън .
Но шведски учени оспорват тази идея. Те открили, че хората, които са спали пет часа или по-малко всяка нощ, са с 65% по-склонни да умрат по-рано от тези, които редовно са спали шест или седем часа; обаче хората, които са спали пет часа през делничните дни, но повече през уикендите, са живели точно толкова дълго, колкото и тези, които са спали достатъчно всяка нощ.

Истина: Късното хранене ви кара да наддавате на тегло
Изследванията показват, че хората, които се хранят през нощта, са склонни да тежат повече и да имат по-висок индекс на телесна маса от тези, които се хранят по-рано, но не защото храненето след 22:00 часа така или иначе утроява калориите. Един от проблемите изглежда е изборът на храна, който хората правят късно през нощта. Хората, които се хранят през нощта, са склонни да преяждат и да консумират по-калорични храни.
Някои изследователи също така предполагат, че „нощното хапване“ може да наруши циркадните ритми и способността на тялото ви да регулира кръвната захар, докато други смятат, че храненето през деня по-добре регулира хормоните на глада грелин и лептин, което ви прави по-склонни да се чувствате сити по-късно през деня и по-малко склонни да се наслаждавате на храна през нощта.

Истина: Ако се разхождате в студа без яке, ще настинете.
За да се разболеете, трябва да сте изложени на вируси, а когато ви е студено, може да станете по-податливи на тях.
Едно проучване установи, че имунните клетки в носа и горните дихателни пътища може да функционират по-зле при по-ниски температури. Освен това, вирусите могат да станат по-вирулентни или опасни в студа.
Студеното време кара външната мембрана на грипния вирус да се втвърди, което го прави по-издръжлив и по-лесен за разпространение от човек на човек. След като вирусът попадне в дихателните ви пътища, външната му обвивка се втечнява и е готов да причини щети.

Истина: Седенето твърде близо до телевизора е вредно за очите ви.
Всъщност това е отчасти мит: изследванията показват, че единственият потенциален риск за очите ви е умората. Но твърде дългото взиране в компютър или смартфон може да причини сериозни увреждания на очите ви.
Например, изследователи от Университета в Толедо са установили, че синята светлина от екрана на смартфон или компютър може да увреди ретината и да ускори слепотата при пациенти с макулна дегенерация.
Друго проучване установи, че децата в предучилищна възраст, които прекарват седем или повече часа седмично на компютър или играят мобилни видеоигри, утрояват риска от развитие на късогледство. В същото време децата, които държат телефоните си твърде близо до очите си за дълги периоди от време, са изложени на по-голям риск от присвиване на очи.

Истина: Пикантната храна ще ви помогне да отслабнете
Едно или две халапеньо няма да накарат излишните килограми да започнат да се топят, но капсаицинът в лютите чушки може да помогне за отслабване. Той стимулира термогенезата, производството на топлина от тялото, и това може да помогне за изгарянето на мазнини.
Изследователите също така установиха, че лютият пипер може да ограничи апетита ви, да ви помогне да се чувствате сити и да намали желанието ви за мазни, сладки и солени храни. Това означава, че може да намали шансовете ви за преяждане.

Истина: Алергиите могат да изчезнат с първата слана
Това е вярно, но само ако сте алергични към цветен прашец. Алергиите към храни, животни, мухъл или прахови акари обаче няма да изчезнат през зимата. Дори настинката понякога може да причини уртикария и подуване, ако имате рядък синдром, наречен студова алергия.

Истина: Маринатата спасява от крампи
Едно проучване, публикувано в списанието Medicine & Science in Sports & Exercise, установи, че марината с оцет спира мускулните крампи за около 1,5 минути и го прави с 45 процента по-бързо, отколкото ако не приемате нищо.
Въпреки че учените не са сигурни защо това се случва, те предполагат, че когато туршията докосне задната част на гърлото ви, тя задейства мускулен рефлекс, който „изключва“ спазма. Някои изследователи смятат, че това е оцетът, докато други предполагат, че горчицата има същия ефект.

Истина: Упражненията ви правят по-умни
Упражненията са полезни не само за тялото ви, но и за мозъка ви. Това се дължи на хормон, наречен иризин, който тялото произвежда по време на упражнения за издръжливост, казват изследователите.
Когато нивата на иризин се повишат, гените, свързани с ученето и паметта, се активират и експресията на мозъчно-производни невротрофични фактори се увеличава, създавайки нови неврони. Това може също да намали нивата на хормона на стреса кортизол и да подобри критичното мислене (да не говорим за настроението ви).
Други изследователи смятат, че състезателните спортове подобряват умствените способности.

Истина: Майките с киселини раждат окосмени бебета
Понякога бабините приказки са верни. В този случай, проучване на университета „Джонс Хопкинс“ установи, че жени, страдащи от умерени до тежки киселини, всъщност са родили бебета с буйни кичури коса. А бебетата, чиито майки не са изпитвали киселини, са имали малко или никаква коса. Но връзката не е напълно ясна.
Изследователите предполагат, че прекомерно високите нива на естроген и други хормони по време на бременност могат да стимулират растежа на окосмяването на плода, като същевременно отпускат сфинктера в горната част на хранопровода, което позволява на киселинната храносмилателна течност да причини симптоми на киселини.

Истина: Яденето на сирене през нощта причинява странни сънища
Това изненадващо откритие е направено от изследователи от Британския съвет по сирената. То също така показва, че различните сирена предизвикват различни видове сънища – или изключително ярки, или носталгични, свързани с детството. Това може да се дължи на триптофана в сиренето, който намалява стреса и насърчава съня. Никой от участниците обаче не е съобщил за кошмари след консумация на сирене.
Междувременно списание „Men's Health“ предполага, че друг мит, свързан със сиренето (за кошмарите), може да е свързан с хипотезата за хранително разстройство: хора с известна степен на непоносимост към лактоза могат да страдат от нарушения на съня и в резултат на това да изпитват кошмари.

Истина: Използвай мозъка си или го загубиш
Редица проучвания показват, че ако непрекъснато предизвиквате мозъка си, можете да предотвратите когнитивен спад, деменция и евентуално дори болестта на Алцхаймер.
Едно проучване, фокусирано върху хора на възраст между 55 и 75 години, предполага, че прости неща като видеоигрите могат да подобрят мозъчната функция и да увеличат сивото вещество в хипокампуса.
Други изследователи са изследвали възрастни хора, които редовно се занимават с умствени дейности като четене и изучаване на чужди езици, и са съобщили, че те са постигнали по-високи резултати на тестове за умствена острота.

Истина: Морковите са полезни за очите ви
Въпреки че морковите няма да подобрят зрението ви, те могат да ви помогнат да го поддържате. Причината е бета-каротинът, който тялото преобразува във витамин А.
Тялото ви използва витамин А, за да произвежда протеини за очните клетки. И ако нямате достатъчно, може дори да страдате от нощна слепота.
Освен това, друго проучване установи, че хората, които консумират големи количества каротеноиди, имат 40% по-нисък риск от развитие на прогресивна макулна дегенерация, най-честата причина свързана с възрастова слепота.
И, за протокола, не става въпрос само за моркови. Сладките картофи и оранжевите чушки, както и тъмнолистните зеленчуци като спанак и броколи, също са богати на каротеноиди.
07.07.2025, 15:09 часа
299 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha