Днес България получава финално "Да" за еврозоната

Две последни гласувания в Брюксел и Страсбург в днешния ден ще направят на практика България 21-вия член на еврозоната. Европейската комисия вече каза "Добре дошла" на страната ни, като опаса сградата си в белгийската столица с поздравителни транспаранти.
На 8 юли на редовното си заседание в Брюксел Съветът на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) ще приеме решение за включване на България в еврозоната от 1 януари 2026 г., както и още два важни регламента. Те са относно въвеждането на единната европейската валута и обменния курс към еврото за страната ни, след като тя стане част от еврозоната. Обменният курс ще остане същият, какъвто е в момента - 1 евро за 1.95583 лв., потвърдиха в понеделник финансовите министри от Еврогрупата, начело с нейния председател Паскал Донахю.
На практика с приемането на трите правни акта окончателно ще се официализира присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г.
ЕКОФИН, в който участват финансовите министри от всички държави членки, подкрепи единодушно още на 20 юни присъединяването на България към еврозоната от Нова година. На днешното заседание ще участва и финансовият министър Теменужка Петкова.
Преди това в Страсбург Европейският парламент трябва да гласува в пленарна зала проекторешението на ЕКОФИН за присъединяването на страната ни към еврозоната. 720-те евродепутати се очаква да гласуват около 13:00 ч. българско време. Комисиите на ЕП по икономически и валутни въпроси, както и по данъчни въпроси, вече дадоха предварително одобрение. Необходимо е обикновено мнозинство на евродепутатите.
"Не мисля, че ще има проблем при гласуването за България. Логиката на европейските институции е много последователна. Още от момента на излизане на положителните конвергентни доклади беше ясно, че развитието ще бъде в наша полза", коментираха предния ден български евродепутати.
Заседанието на финансовите министри трябва да завърши около 16:00 ч. българско време. Церемонията за приветстване на България като 21-вия член на еврозоната се очаква да започне в 17:00 ч. българско време в Брюксел.
Преди пет години - на 10 юли 2020 г., България влезе в така наречената "чакалня" на еврозоната. Страната ни, заедно с Хърватия, се присъедини към Механизма на обменните курсове ERM 2 и към Банковия съюз, като искането за присъединяването бе направено година преди това по времето на последния кабинет на Бойко Борисов.
Първоначално тогавашната власт, а и всички привърженици на еврото, очакваха страната ни да престои две-три години в чакалнята до официалното влизане в еврозоната. Последвалите обаче политически турбуленции с чести предсрочни избори и смени на правителства, ковид-пандемия и енергийна криза, породена от войната в Украйна, отдалечи България от целта и критериите за членство в еврозоната.
Поредни предсрочни избори и непоследователни действия забавиха страната ни с техническата подготовка за приемане на еврото, като бе изпусната и датата 1 януари 2025 г. Хърватия, например, която заедно с нас влезе в "чакалнята", прие еврото на 1 януари 2023 г.
Едва в началото на тази година България успя да покрие всички критерии за членство в еврозоната, като бе преодолян и последният проблемен параметър - достатъчно ниско ниво на инфлацията. На 25 февруари новосформираното правителство на Росен Желязков и управителят на БНБ Димитър Радев изпратиха официално искане до Еврокомисията и Европейската централна банка за изготвяне на извънредни конвергентни доклади за оценка на готовността на страната ни за приемане на еврото от 1 януари 2026 г. Двете институции публикуваха положителни доклади на 4 юни. Месец след това се стигна и до финалните решения на ЕКОФИН и Европейския парламент, които очакваме днес.
08.07.2025, 10:20 часа
235
0