Русия осъди писателя Борис Акунин на 14 г. затвор

Вторият Западен окръжен военен съд в Москва осъди писателя Борис Акунин (истинско име Григорий Чхартишвили) задочно на 14 години затвор в колония с максимална сигурност, съобщава изданието "Медиазона".
Писателят е признат за виновен по три члена от Наказателния кодекс: подпомагане на терористична дейност, оправдаване на тероризма и избягване на задълженията на "чуждестранен агент".
Съдът освен това глоби Акунин с 400 000 рубли и му забрани да администрира интернет страници за четири години след изтърпяване на присъдата си.
Според прокуратурата от януари до април 2025 г. Акунин е публикувал „поне 33 материала“ в своя Telegram канал, без да посочва, че те са свързани с дейността на „чуждестранен агент“. Прокуратурата е сметнала една от публикациите на писателя – от 18 февруари 2024 г. – като "оправдаване на тероризма". Руските власти са преценили разговор на Акунин с близките до Кремъл измамници Вован и Лексус, които са му се представили като украинския президент Володимир Зеленски и министъра на културата Александър Ткаченко, за "съдействие в терористична дейност". В този разговор писателят осъжда войната срещу Украйна и изказва подкрепа за нападнатата страна.
Прокуратурата е поискала за Акунин 18 години затвор. Назначеният от съда адвокат Олег Дубинин е поискал писателят да бъде оправдан. Както отбеляза "Медиазона", само един свидетел на обвинението се е явил в съда – пенсионерката Наталия Копилова, която научила за изявленията на Акунин от предаванията на водещия кремълски тв пропагандист Владимир Соловьов.
По време на дебата държавната информационна агенция ТАСС е публикувала новината, че Акунин не е признал вина за „публичното оправдаване на тероризма“. Писателят, който не присъства на съдебното заседание и е извън Русия, обвини агенцията в лъжа.
"ТАСС, както често се случва с тях, лъже. Аз не "не признавам вината си“. Не признавам техния съд. Не съм упълномощавал никой адвокат да ме представлява на техния така наречен процес и като цяло не участвам в този фарс по никакъв начин", заяви Акунин в социалните мрежи.
"Това е всичко, скъпи интернет читатели. Сбогуваме се за дълго време. Военният съд е не само справедлив, но и бърз. Дадоха ми 14 години плюс още четири години забрана за поддържане на интернет страници. Така че следващата ми публикация ще се появи ... през 2043 г. Може би малко по-рано - Путин ще бъде избран за седми мандат и по този повод може да бъде обявена амнистия. Ще се върна при вас весел, на 87 години, напълно превъзпитан“, написа Акунин.
В края на 2023 г. стана известно, че в Русия е образувано наказателно дело срещу Борис Акунин след разговора с Вован и Лексус. Издателство АСТ спря да издава книгите на Акунин, а големи вериги книжарници ги изтеглиха от продажба. Росфинмониторинг добави писателя в регистъра на "терористи и екстремисти". Руското министерство на правосъдието обяви Акунин за "чуждестранен агент".
Същевременно стана известно, че руското министерство на вътрешните работи е обявило за издирване друг прочут руски писател, напуснал Русия - Дмитрий Биков.
В края на април Следственият комитет обяви образуването на наказателно дело срещу Биков. Той е заподозрян в разпространение на „фалшиви материали“ за руската армия и избягване на задълженията на „чуждестранен агент“.
Според разследващите Биков е публикувал видеоклип „на един от сайтовете за видео хостинг“, съдържащ „умишлено невярна информация за действията на руските въоръжени сили срещу цивилното население на Украйна“.
Освен това, Биков, „в нарушение на процедурата за дейността на чуждестранен агент“, не е предоставил информация на упълномощения орган, „чието предоставяне се изисква по закон“, твърди Следственият комитет.
Руското министерство на правосъдието добави Дмитрий Биков към регистъра на „чуждестранните агенти“ през юли 2022 г. Писателят публично се обяви срещу руското нахлуване в Украйна. След като беше обявен за „чуждестранен агент“, Биков беше глобен два пъти по протоколи за липса на обозначение „чуждестранен агент“ в публикациите си.
15.07.2025, 13:18 часа
215
0