Американският лекар, който се зарази със смъртоносния вирус по време на работа в Либерия, е у дома. Лекуват го в болницата Емъри в американския щат Джорджия. Според медицинските власти в щата пациентът показва признаци на подобрение.
„Обнадеждаващо е, че той изглежда по-добре. Това е много важно и ние се надяваме, че ще продължи да се подобрява", каза Томас Фрийдън, директор на Агенцията за контрол и превенция на заболяванията. Той обясни състоянието на д-р Кент Брантли в предаването „Face the Nation” по телевизия CBS.
Д-р Брантли, за когото първо се разбра, че е прихванал вируса и ще бъде лекуван в САЩ, беше докаран в Джорджия в събота във военновъздушната база Добинс и веднага настанен в болницата на университета Емъри. Бранти се зарази с ебола миналия месец, докато лекуваше болни в Либерия.
От болницата Емъри съобщиха, че техни специалисти ще лекуват 33-годишния Брантли
и неговата колега от хуманитарната мисия Нанси Уайтбол, която е бивш жител на Колорадо.
Уайтбол ще бъде докарана от Либерия в Атланта тези дни, заяви Тод Шиърър, говорител на християнската самарянска организация, за която са работели и двамата заразени лекари.
Съпругата на Брантли, неговите родители и сестра му плакали, когато го видели по телевизията как излиза от линейката, за да влезе в болницата. По-късно жена му Амбър Брантли сподели, че е доволна, че съпругът й ще бъде лекуван у дома.
„Говорих с него. Той се радва, че се е върнал в САЩ. Благодаря на Бога за сигурния транспорт,
който му беше осигурен и възможносттада се придвижи до болницата“, каза тя.
Амбър е посетила мъжа си заедно с дъщеря им в Либерия, но не са имали контакт с него, след като той е бил заразен. Затова риск за тяхното здраве няма, добави Томас Фрийдън. В събота Амбър посети Кент Брантли в болницата за 45 минути и разговаря с него през предпазно стъкло.
Лечението на Брантли ще бъде първият практически опит с болен от ебола пациент в американска болница. То ще се извършва при небивали продхранителни мерки.
Заразеният лекар е поставен при изключително строги санитарни условия - в изолатор,
където медицинският персонал е облечен в костюми, изолиращи всеки милиметър от тялото, за да ги предпазят от физически допир с тялото или органите на пациента.
Това обясни шефът на отделението за заразни болести д-р Брус Рибнър.
„Ще бъде контролирано всичко, което влиза и излиза от изолатора. В стаята ще има прозорци и интерком. Чрез него персоналът ще контактува с пациента без да влиза при него. Ебола не се разпространява по въздушен или воден път.
Тя се предава чрез контакта с органи и телесните течности на пациента - кръв, слюнка, урина
и други секрети - или с кожата му.
Лекарство за нея няма и проучванията в тази посока са много трудни поради шеметното развитие и инфекциозната сила на болестта.
Федералната агенция за лекарствата вече е одобрила лечението за Брантли. Болницата Емъри ще използват „поддържащо лечение", обясни д-р Рибнър. „Това означава, че внимателно ще се следят симптомите на пациента, важни показатели на жизнената му дейности, функциите на органите му и ще се взимат мерки (като кръвопреливане или хемодиализа), за да се поддържа стабилно състоянието му.
„Ще поддържаме пациента жив възможно най-дълго, за да дадем на организма възможност сам да пребори заразата",
каза Рибнър.
Брантли и Уайтбол се разболяха се заразиха от ебола от техни пациенти в Либерия, една от 3-те страни в западна Африка, поразени от фаталния вирус.
На Нанси Уайтбол е бил инжектиран експериментален серум, стана ясно от изявление на хуманитарната мисия, за която тя е работила. Друга информация - за целта и ефекта от серума, обаче не се оповестява.