Сливат „Римекс“ и общинската кабелна телевизия

Днес общинският съвет във Враца разгледа и прие докладната на председателя Румен Антов за утвърждаване на договор за съвместна дейност между „РТВ „Вестител” – Враца” ЕАД и „Римекс” ООД.
Предложението предизвика реакция от страна на общинския съветник Борислав Банчев, който заяви, че това е поредната докладна, с която не е съгласен, и че на практика общинската телевизия се дава на „Римекс“ без никакви гаранции, че няма да се натрупат нови задължения.
В общинския съвет е постъпило писмо за инвестиционно намерение единствено от Илиан Дамянов – представител на „Римекс” ООД за осъществяване на съвместна дейност.
„В писмото си потенциалният инвеститор визира конкретни параметри от дейността – разпространение, управление и контрол на телевизионен сигнал и програма по кабелна мрежа на територията на област Враца. Съвместната дейност ще включва и спомагателни дейности, касаещи предоставянето на услугите – използване и поддържане на кабелната мрежа, организиране на екип за работа и поддръжка и хардуерно и софтуерно осигуряване. Записано е още използване и поддръжка на технически средства за предаване и управление на телевизионен и радио сигнал и програма, администриране на услугите, комуникация с държавни и общински органи и частни лица и други“, заяви Антов.
Той поясни, че от началото на годината на общинската телевизия са отпуснати едва 15 000 лева субсидии, които по никакъв начин не могат да покрият разходите им. В допълнение становище изказа и директорът на „РТВ Вестител“ Румяна Попова, която подчерта телевизията има 400 абоната, които плащат месечна такса по 8 лева и тези пари не стигат дори за заплатите на служителите. „Римекс“ пък реално може да използва само мрежата на общинската телевизия и техника, която струва грубо около 2000 лева.
Председателят на съвета подчерта, че вариантите пред общинската телевизия са били 3. Ликвидация ще е в ущърб на общината, защото задълженията на телевизията са в размер на 285 000 лева. Другата възможност е обявяване на несъстоятелност, където основен кредитор е държавата, която няма как да се обезпечи, защото активите на дружеството са нулеви. Третият вариант в съвместната дейност, който според Румен Антов и самата Румяна Попова е най-удачният, защото така никой няма да бъде ощетен. Не така обаче мислеха някои от местните сенатори.
Въпреки съмненията местните сенатори гласуваха с 25 гласа „За“, 4 – „Против“,а 7 се въздържаха.
В договора е предвидено съвместната дейност да се осъществява в рамките на 10 години.
26.05.2016, 15:11 часа
5416
3